LT EN
VŠĮ "Actio Catholica Patria"
Smalininkų g. 9
LT-44295 Kaunas
info@patria.lt
+370 600 19550

Žvilgsnis į atgijusį skruzdėlyną

 

  Žvilgsnis į  atgijusį "Kitaip" centro skruzdėlyną

 

Rugsėjo pirmoji tarsi naujieji metai. Nauja pradžia, nauji ar naujai pamatyti seni veidai ir balsai, nauja patirtis, darbai ir iššūkiai. Paprastai rugsėjo pirmoji kažką ypatingo reiškia tiems, kas pradeda ar jau eina į mokslus ar dirba mokymo įstaigose. Ar mes Patrios "Kitaip" centras esame mokymo įstaiga? Turbūt taip. Bet greičiausiai ne tokia, kokią daugelis dabar įsivaizdavote. Mes nemokome skaičiuoti, rašyti ar programuoti. Na meluoju... Iš tiesų kartais mokome ir skaičiuoti ir rašyti, tik labiau praktiškai – skaičiuoti pinigus, rašyti raštus, CV ar susirašyti savo dienotvarkę. Mums mokymas yra labiau susijęs su kasdienybe, tad mums rugsėjo pirmoji asocijuojasi su naujais kasdieninių ir praktinių įgūdžių mokymu – jaunuolio lydėjimu jame.

 

Šiemet rugsėjo pirmoji Patrią ir ypatingai „Kitaip" centrą papuošė uniformuotais jaunuoliais grįžtančiais iš mokyklos ir besidalinančiais savo įspūdžiais apie mokyklą, auklėtoją, draugus ir mokytojus. Norinčius savo darbuotojui pasidalinti tuo, kas jam svarbu, kas rūpi, kas jaudina. Nuo ryto jau jautėsi, kad jaunuoliai pradeda „rūpintis“ savo gyvenimu – skambina su prašymu padėti susitarti dėl bendrabučių, prašo pagalbos išsirenkant priemones mokyklai, neranda mokyklos, įsėda ne į tą troleibusą ar autobusą ir klausia, kur dabar važiuoti ir pan. Mums rugsėjo pirmoji darbymečio pradžia, nes iš po vasaros pajaučiame kaip Patrios „Kitaip“ centras atgyja kaip skruzdėlynas.

 

Mes trys skruzdės rodančios ir nukreipiančios ar primenančios skruzdėliukėms kuriuo keliu eiti. Neleidžiančios eiti aplinkeliu ar trumpesniu keliu, kad jaunuoliai išvengtų mokyklos, kad nepanikuotų  ištikus pirmiems sunkumams su klasės draugais ar mokytojais. Rugsėjis mokymasis įgyti vėl pastovius įgūdžius, dienotvarkę, rutiną, kurie pradžioje prasideda išlikti mokykloje, nepaskęsti tarp pramogų ir draugų bei pagundų, vėliau darbų. Būste nejučia atsiranda "budilnikai", kurie anksčiausiai atsikelia ir žadina visus kitus į mokyklą, atsiranda temos su jaunuoliais apie bėgimą iš pamokų, perdėtą sirgimą ar atvirkščiai nemokėjimą sirgti ir vis tiek ėjimą į mokyklą, mokymąsi leisti laisvalaikį pigiai ir naudingai, mokymąsis atrodyti tvarkingai ir gražiai bei kvepiančiai. Konsultavimo centre prasideda prašymai palydėti iki universiteto, kolegijos ar mokymo centro. Reikia pagalbos suprasti, kokia nauja sistema ir kur ten apsimokėti pinigus už mokslus ar kokius dokumentus susitvarkyti, kad gautų stipendiją. 

 

Norisi, kad ne tik mes ir žmonės praeinantys pro būstą, A.C.Patrią, mus ar mūsų jaunuolius žinotų, kad kažkur Senamiestyje ar Šilainiuose veika skruzėlynas, kuriam svarbūs visi jo skruzėliukai: besimokantys, dirbantys ar tinginiaujantys, susirūpinę ar atsipalaikavę, skubantys ar slenkantys iš lėto.  

 

 

A.C. Patrios savarankiškumo ugdymo centro "Kitaip" psichologė Inga Rusinaitė-Vaitkuvienė