LT EN
VŠĮ "Actio Catholica Patria"
Smalininkų g. 9
LT-44295 Kaunas
info@patria.lt
+370 600 19550

Žiema, žiema, bėk iš kiemo

Žiema, žiema, bėk iš kiemo

 

Kaukėti, išsidažę, nosis įmerkę į šiltus šalikus ir skaras, o galvas paslėpę po kepurėmis ankstų vasario 19-tosios rytą A. C. Patria savanoriai išsirengė į jubiliejinę 30-tąją žiemos varymo šventę, vykusią Lietuvos liaudies buities muziejuje, Rumšiškėse.

Žiema tarsi nujausdama, kad jos karaliavimui atėjo galas, nelepino savo siųstu šaltu vėju ir pasiutusiu snaigių šėlsmu, tačiau tai negalėjo sustabdyti ryžtingų patriečių. Bebaimiai savanoriai, apsiginklavę gera nuotaika, kupini noro patirti naujų nuotykių ir savo gerumu sušildyti į šventę sugužėjusių žmonių širdis, drąsiai ėmėsi darbo: ruošė ugniavietes, galinėdamiesi su pasiutėliu vėju kūrė ugnį, ant šios statė keptuves, kepė blynus ir jais vaišino užklydusius žmones.

Uždavėme keletą klausimų savanoriams – iš Portugalijos į Lietuvą atvykusiam Oscar Miguel Coelho Peixoto ir lietuvaitei Ievai Salinkaitei.

 

-Oskarai, ar tau patiko Užgavėnių šventė?

-Man labai patiko šventė, visada jaučiuosi labai gerai tokio pobūdžio renginiuose. Bendravimas su skirtingais žmonėmis yra labai svarbus, jis suteikia daugiau žinių apie Lietuvos tradicijas. Būti su kitais savanoriais (tarptautiniais ir vietiniais) buvo labai smagu ir svarbu ateičiai, kad neprarastume ryšio.

 

-Kas tau patiko labiausiai?

-Sunku išsirinkti įdomiausią įvykį, nutikusį per visą dieną. Labai patiko būti blynų kepino vietoje ir kalbėtis su įvairiais žmonėmis. Taip pat labai linksma buvo susitikti su žmonėmis prie degančios morės. Apskritai, viskas vyko labai gražiame kaimelyje ir labai smagu, kad žmonės domisi senąja Lietuvos kultūra, tradicijomis.

 

-Ar tavo šalyje yra kas nors panašaus?

-Portugalijoje turime panašių tradicijų, todėl lietuviškos Užgavėnės man nebuvo visiškai naujas dalykas. Žinoma, pas mus skirtingi orai, kostiumai bei kaukės, bet tai taip pat pritraukia tūkstančius žmonių. Įdomu tai, kad kartais žmonės satyriškai slepiasi po politikų kaukėmis.

 

-Ieva, kokie tavo įspūdžiai iš šventės?

-Įspūdžiai iš šventės labai geri –  niekada anksčiau nėra tekę švęsti Užgavėnių Rumšiškėse. Užgavėnių, kaip šventės, iki šiol nemėgdavau, bet, regis, kad ir jas galima linksmai paminėti! Vos tik atvykus ir pamačius, kad oras nelepins, galvoj sukosi mintis: „Kaip reikės šią dieną ištverti?“ Tačiau diena neprailgo – užkrėtė gera žmonių nuotaika: visi linksmi, šypsosi, šokti kviečia –  nedera prie jų surūgusiam stovėti... Mūsų, kaip savanorių, pareiga buvo kepti blynus. Pradžia buvo gana sudėtinga – ant sniego ugnį turėjom užkurti, bet mums pavyko! Kepėm blynus ir kvietėm aplinkinius vaišintis bei patiems, savo jėgomis, blynų išsikepti. Stebino, kad žmonės taip noriai juos gaminosi. Netgi vyrai, kurių, tikriausiai, žmonos namuose nei gražiuoju, nei piktuoju prie viryklės neprisišaukia. Smagu buvo juos stebėti! Susidarė nemenkos eilės, norinčių išmėginti savo jėgas  prie keptuvių. Šypseną sukėlė, kai dalinant blynus, keli žmonės netgi paklausė, kiek už juos mokėt reikės.

 

-Ar spėjai apžiūrėti miestelį, sudalyvauti kitose renginiuose?

-Visko apžiūrėti nespėjau –  miestelis gana nemažas, be to, prie keptuvės stovėt reikėjo, rūpintis, kad žmonės alkani nebūtų. Tiesą, pagrindinį Užgavėnių ritualą – morės deginimą –  nors ir iš tolo, mačiau. Morė, kaip sakė vienas žmogus, kiekvienais metais vis baisesnė. Taip pat pirmą kartą šią žiemą teko dalyvauti visuotiniam sniego mūšyje – ne šiaip viena dviem sniego gniūžtėm apsimėtyti! Likau snieguota nuo galvos iki kojų, bet linksma buvo į vaikystę sugrįžti!

 

Straipsnio autorė: Laura Ramonaitytė

 

Foto įspūdžiai:

dsc06067.jpg (regular, 500x375)

Pasiruošimas blynų kepimo dienai - laužo užkūrimas.

dsc06054.jpg (regular, 375x500)

Persirengusi tarptautinė savanorė.

dsc06074.jpg (regular, 500x375)

Šokiai pūgai siaučiant.

dsc06090.jpg (regular, 375x500)

Blynų kepimo komanda.