LT EN
VŠĮ "Actio Catholica Patria"
Smalininkų g. 9
LT-44295 Kaunas
info@patria.lt
+370 600 19550

Z šalia Y

Klodai straipsnių prirašyta apie paauglių ir tėvų/ globėjų santykius, - nuo sociologijos teorijų ir tyrimų iki asmeninių patirčių bei nuomonių. Atrodo, jau daugybę kartų kalbėta ir aišku, - suaugusieji visada norės turėti vaikus šalia, o šie trokš bėgti kurti Savo Gyvenimo Patys ir kuo greičiau. Ir tikrai, sparčiai keičiantis laikams, Y kartos tėvams/ globėjams tikrai nelengva suprasti Z kartos vaikus ir atvirkščiai.  Kai viskas, ką darai nebetinka Tavo vaikui, kartais visai nebloga mintis atrodo atsitraukti ir leisti Tam Siaubingam laikui vadinamam Paauglyste praeiti savaime, kažkaip. Juk vis tiek, naujas i-phone ir draugų nuomonė Facebook – viskas kas rūpi jam/ jai šiuo metu.

Vis tik kas dieną nemažai laiko leidžiant su jaunais žmonėmis (tais pačiais Z žmonėmis), būna momentų, kai senos suaugusiųjų – paauglių santykių tiesos suskamba naujai ir skatina susimąstyti. Pavyzdžiui, vienas iš jų:

„Vaikai pernelyg greit priversti pasinerti į suaugusiųjų pasaulį“, - toks vienas temą pagrindžiančių teiginių skambėjo ir šešiolikmetės merginos, besiruošiančios baigiamajam lietuvių kalbėjimo atsiskaitymui, kalboje. Įdėmiai klausiau, ką ji sakys toliau,  - norėjosi suprasti, kaip ji pati mato šio sakinio prasmę. “Ką turi minty, per greitai?”, - klausiau pasitaikius tinkamai progai. “Juk pažvelgus į jaunus žmones, jus, kurie grįžę po pamokų dar skuba ir į darbą, kad užsidirbtų savo pinigų, atrodo, jog labai jau norisi užaugti, gyventi “ant savęs”, nepriklausomai”. Mergina man paaiškino: “Taip bet, tėvų reikia tam, kad vaikai nenuklystų ten, iš kur sunku išbristi, - narkotikų, nusikaltimų, nusivylimų ir galiausiai vienatvės. Apie ką ir kalbu.”

 

Daugelis tyrimų rodo, kad ir kokia svarbi yra bendraamžių įtaka paauglystės metu, bet svarbiausi išlieka suaugusiųjų autoritetai, tie, kuriais gali pasitikėti, su kuriais gali kalbėtis, ginčytis, diskutuoti ar tiesiog pasijuokti ir patirti ką nors smagaus kartu. Dėl to centre (AJC Vartai) stengiamės kurti lygiavertį, stiprų ir pozityvų santykį su jaunuoliu leisdami sau ir pajuokauti, patirti kartu (ar tai kepant blynus ar žygiuojant miške) ir taip stiprinti pasitikėjimą. Ir galiausiai atsitinka Tai - iš jaunuolio ims girdėtis ne tik teisingi atsakymai, bet ir Jo/ Jos istorija. O tada jau ir prasidės mažais, Jam/ Jai suprantamais žingsniais grįsta kelionė Jam/Jai svarbaus tikslo link.

 Paaugliams reikia tėvų Kiek kitokia forma, nei vaikams (daugiau nepriklausomybės, atsakomybių, pasitikėjimo ir mažiau gelbėjimo planų ir sprendimų už juos), bet tikrai reikia. Ir taip, Z kartos žmogus tikrai su džiaugsmu paims dovanotą I-phone, bet neužpildys šis daiktas bendro laiko kartu (pavyzdžiui, vakarienės, ypač jei gaminsit kartu ir dar ne Kijevo kotletus, bet kebabą lėkštėje), gyvo pokalbio ir išklausymo trūkumo.  

 

22829441_508219176215389_6526171939379764199_o.jpg (regular, 500x333)   dsc_0562.jpg (regular, 500x281)

 

 

Atviro jaunimo centro „Vartai“ veikla yra dalinai finansuojama Jaunimo reikalų departamento prie socialinės apsaugos ir darbo ministerijos lėšomis.