LT EN
VŠĮ "Actio Catholica Patria"
Smalininkų g. 9
LT-44295 Kaunas
info@patria.lt
+370 600 19550

„Vartai“ – vieta, kur kiekvienas gali būti savimi

„Laba diena, aš esu Aurelija. Pristatau Jums savo dešimtos klasės egzamino kalbą...

 

Pasirinkau kultūros pirmąją potemę „Dalyvavimas jaunimo organizacijose skatina pažinti bei puoselėti šalies/tautos kultūrą.“ Nusprendžiau pasirinkti būtent šią potemę, nes mano gyvenimas šiuo metu gan glaudžiai siejasi su viena iš jaunimo organizacijų.

Pasaulyje yra labai daug jaunimo organizacijų. Kiekviena kultūra turi savitą kultūrą, pasaulėžiūrą, todėl lietuvių tauta turi ir skirtingų jaunimo organizacijų.  „Jaunimo organizacija – nevyriausybinė, pelno nesiekianti organizacija, jungianti jaunimą savarankiškai ir savanoriškai veiklai.“ Unikalių, gerąsias žmonių savybes ugdančių, bei skatinančių domėtis savo šalimi jaunimo organizacijų yra ir Lietuvoje. Kaip pavyzdį galime imti „Akademinis politologų klubas“, asociacija „MEMOVE“ , jaunimo organizacija „Jaunieji Lyderiai“ , VšĮ „Actio Catholica Patria“ , „Miegantys Drambliai“  ir dar daugybė kitų. Jaunimo organizacija – tai pamažu populiarėjantis reiškinys, tačiau šiais laikais vis pasitaiko nemažai žmonių, kurie neigiamai vertina jaunimo organizacijas sutapatindami jas su „sektomis“ arba tiesiog neigiamai vertinantys dėl nesigilinimo į jų teikiamą naudą. Visgi kodėl šiuolaikiniai žmonės nesigilina į jaunimo organizacijų veiklą ir skuba jas nuvertinti? Ir kaip jaunimo organizacijos skatina pažinti ir puoselėti šalies ar tautos kultūrą?

Šiais laikais nedažnas žmogus gali įvardinti vos vieną jaunimo organizaciją. Tačiau pasitaiko ir tokių atvejų, jog kai pasakai kokiam žmogui (daugiausia tai nutinka vyresniojo amžiaus žmonėms), kad lankaisi jaunimo organizacijoje, į tave pasižiūri nepalankiai. Ypač tai dažnas reiškinys, jeigu jaunimo organizacija nėra populiari. Tada dažnai žmonių neišprusimas organizaciją sutapatina su „sekta“. Kaip pavyzdį galime imti VšĮ „Actio Catholica Patria“ įsteigtą centrą jaunimui „Vartai“. Nėra labai daug žmonių (vėlgi, omenyje turima vyresniojo amžiaus, tačiau pasitaiko ir šiuolaikinio jaunimo išimčių) kurie būtų bent kažkiek susipažinę su šio centro veikla ir teikiama nauda. Dėl nežinojimo jau nuo seno žmonės linkę nusistatyti priešiškai. Tai galiu drąsiai patvirtinti remdamasi savo pačios asmenine patirtimi. Ne vieną kartą buvo pasitaikę, kad kai pasakiau kažkam iš pažįstamų ar netgi vyresnio amžiaus žmogui, kad ten lankausi – į mane pasižiūrėjo labai nustebę, o akyse galima buvo įžvelgti nusivylimo. „Lyg būčiau išklydusi iš teisingo kelio“. Mat tie žmonės nežinodavo šio jaunimo centro veiklos ir teikiamos naudos, tad pamanydavo jog tai dar viena sekta ar dar baisiau – narkotikų platinimo vieta. Nes per TV žmonės dažnai girdi minimus įvairius pavadinimus ir nejučia  sutapatina viską su sektomis ir blogiu. Nežinau, kaip kitos vietos, tačiau dėl „Vartų“ galiu patvirtinti 100 procentų - tai nėra sekta, ir čia nesiverčiama slapta narkotikų prekyba. Kai žmogui smulkiai papasakoji apie šią vietą, teikiamą naudą, bei kaip tave pakeitė – jo nuomonė pasikeičia. Tai tik dar kartą įrodo, jog žmonių neišprusimas viską tapatina su blogais dalykais. Neverta iš karto nuvertinti žmonių darbo ir pastangų dėl jaunimo pasakant tokius blogus dalykus. Geriau jau nežinant patylėti ir pasidomėti, bet ne skleisti melagingus gandus.

Taigi, VšĮ „Actio Catholica Patria“ (toliau tik „Patria“) yra viena iš daugybės jaunimo organizacijų Lietuvoje, kuri įsikūrusi Kaune  ir savo veikla yra naudinga daugeliui žmonių. „Patria“ yra su jaunimu dirbanti organizacija, kurios pagrindinis tikslas - savarankiškam gyvenimui pasiruošęs jaunas žmogus. „Patria“ yra įkūrusi keletą centrų įvairaus poreikio žmonėms, bendradarbiauja su įvairiomis Lietuvos bei pasaulio organizacijomis. Jei kalbėtume apie „Patrios“ įkurtus centrus, tai būtų savanorių centras, metodinis centras, mano jau minėtas atviras jaunimo centras „Vartai“ bei savarankiškumo ugdymo centras „Kitaip“. O kur dar bendradarbiavimas su vaikų dienos centrais, vaikų globos namais, labdaros ir paramos fondais, bei galybe kitų įstaigų ar organizacijų. Ir tai tik maža dalelytė ilgo sąrašo. Pavyzdžiui, „Patrios“ įkurtas savanorių centras supažindina savanoryste besidominčius jaunus žmones bei organizacijas su savanoriškos veiklos galimybėmis Lietuvoje ir užsienyje, konsultuoja vietinės ir tarptautinės savanorystės klausimais. Ji padeda žmonėms išsirinkti, kur jie norėtų savanoriauti – Lietuvoje ar užsienyje. Taip skatina pažinti ne tik savo, bet ir kitų šalių kultūrą. Savanorystė – tai žingsnis į gyvenimą. Savanoriaudamas žmogus įgyja įvairios patirties. Jis pamato, kad ne tik jam gali būti blogai. Pamato kokie žmonės gali būti sugniuždyti dvasiškai. Kai padeda seneliams, kai atneša jiems lėkštutę sriubos ir mato, kaip godžiai senelis ar senelė valgo, nes kelias dienas būna nevalgę, net širdį suspaudžia. Šiame pasaulyje yra galybė tokių paliktų vienišų senelių ir žmonių, kuriems reikia mūsų pagalbos. Mūsų vieno šilto žodžio ar tik paprasto apkabinimo. Tokie paprasti dalykai gali pakeisti žmogaus gyvenimą. Jei nesi abejingas kitų žmonių atžvilgiu, suprasi, kad savanoriavimas tam tikru atžvilgiu yra lyg pareiga kiekvienam žmogui.

Pakalbėkime apie dar vieną „Patrios“ įkurtą atvirą jaunimo centrą – „Vartai“ (toliau tik „Vartai“).   „Vartai“ – tai vieta, kur kiekvienas žmogus gali būti savimi. Čia žmonės gali laisvai reikšti savas mintis, savo rūpesčius, gali laisvai prašyti pagalbos įvairiais klausimais. Ir žino, kad visada bus stengiamasi jiems padėti. Tai puiki vieta atsiskleisti žmogui. Vėlgi, galiu tai įrodyti remdamasi asmenine patirtimi. Kai prieš metus pirmą kartą atėjau į „Vartus“, buvau labai nedrąsi ir turbūt niekada gyvenime nebūčiau užkalbinusi nepažįstamo žmogaus. Bet vos tik įžengus pro duris, mane pasitiko labai šilti veidai. Tada iš karto atėjo buvęs socialinis „Vartų“ darbuotojas Edvinas. Buvo labai keista matyti tada tiek daug žmonių vienoje vietoje ir kaip jie puikiai sutaria. Mus su drauge greit pakvietė prisijungti prie stalo futbolo žaidimo. Atmosfera buvo tiesiog nepakartojama. Dar niekada nesijaučiau taip puikiai, kaip tada. Po kiek laiko vėl sugrįžau ten ir lankausi ligi šiolei. „Vartai“ tiesiog tapo mano antraisiais namais. Šiuo metu „Vartuose“ yra tarptautinis savanoris iš Latvijos – Martins. Jis yra labai linksmas ir įdomus žmogus. „Vartiečius“ moko groti gitara, kai jie paprašo, taip pat jis užsiima origami ir noriai to moko kitus. Be Martins, „Vartuose“ atsirado praktikantas 5 mėn. – Tilman. Su juo reikia kalbėti angliškai, bet jis sugeba ir truputį pasakyti lietuviškai! Šiuo metu „Vartuose“ jis bendrauja su jaunimu, bei su tais, kurie nori, lauke žaidžia mini futbolą. Mažesniesiems jis labai patinka. Tą patį galėčiau pasakyti ir apie vyresniuosius. „Vartuose“ šiuo metu taip pat dirba socialinė bei jaunimo darbuotojos Kristina ir Indrė. „Vartuose“ yra daugybė nuostabių žmonių. Ir čia nėra vartojami narkotikai ar geriama. Mes turime susikūrę savitas taisykles ir stengiamės jų laikytis. Čia galima mokintis groti būgnais, gitara, žaisti stalo žaidimus, stalo futbolą, žiūrėti filmus, gaminti maistą, dainuoti karaokė ar tiesiog dalyvauti įvairiuose renginiuose. Neseniai į „Vartus“ buvo atvykę vokiečiai su austrais. Popietės pabaigoje jie noriai papasakojo apie savo kultūrą. Buvo labai įdomus renginys. „Vartai“ – tai vieta, kur tikrai gali pakeisti žmogų. Man tai buvo lūžio vieta. Šiuo metu nebeįsivaizduoju, ką daryčiau be „Vartų“. „Vartai“ – tai puiki vieta jauno žmogaus savirealizacijai, nes padedamas darbuotojų ir puikios aplinkos, jis pradės kurti savo gyvenimo kelią ir gyvenimo tikslus, tuo pačiu turėdamas galimybę išgirsti daugiau apie įvairias pasaulio kultūras.

Atėjo pats laikas kiekvienam iš mūsų  pradėti domėtis plačiau jaunimo organizacijomis ir patiems skatinti kiekvieną jauną žmogų pradėti lankytis jose, nes ten jie galbūt atras savo gyvenimo kelią. Galbūt ten išsikels gyvenimo tikslus, turiningai praleis laiką negerdami gatvėse kiekvieną dieną, o apsilankydami jaunimo organizacijose, kurios jiems padės kaip tik įmanydami ir niekada nenusigręš. Tai vieta, kur žmogus visada bus laukiamas. Ir niekada gyvenime nebus diskriminuojamas dėl rasės, seksualinės orientacijos, religijos, priklausymo skirtingai subkultūrai ar paprasčiausiai skirtingų pomėgių. Geriau paremkite tokias vietas ir tik dėkokite tokiems žmonėms, kurie taip noriai dirba su jūsų bei visų kitų vaikais ir stengiasi jiems pagelbėti, o ne smerkite jas nežinodami nieko daugiau, tik organizacijos pavadinimą ir tiek.

 

Prasmingų darbų!

Aurelija“

 

 

bitutesspaustuvei.jpg (regular, 500x353)