LT EN
VŠĮ "Actio Catholica Patria"
Smalininkų g. 9
LT-44295 Kaunas
info@patria.lt
+370 600 19550

"Savanorystė gali būti ir didelis pasikeitimas tavo viduje" II dalis

as.jpg (thumb, 99x160)

(Tęsinys "Savanorystė gali būti ir didelis pasikeitimas tavo viduje" I dalis):

 

Per likusį mėnesį stengiausi reikšti emocijas įvardindama jas vaikams, pavyzdžiui „Kai tu neatsakai į mano klausimus ir mane įžeidinėji man tai kelia pyktį ir mane liūdina, norėčiau kad tu kalbėtum su manim ir atsakytum į mano klausimus“. Tai padėjo reikšti savo jausmus, nesupykdyti vaikų savo žodžiais ir kartu tokį bendravimo modelį perkelti už organizacijos ribų. Kylančios problemos dėl vaikų prieraišumo išmokė ir dar kai ko. Supratau, kokią svarbą turi BUVIMAS SAVIMI. Nors skamba kaip žurnalo antraštė, bet tikrai buvimas savimi daro stebuklus. Kuo labiau stengdavausi įtikti ir patikti, išreikšti emocijas, kurių nejaučiu, kalbėti maloniu, netgi pernelyg maloniu tonu, tuo prasčiau vaikai mane priimdavo. Tai pastebėdavau ir su kitais darbuotojais. Darbuotojos, kurios kalbėdavo nenuoširdžiai, buvo apkalbamos vaikų, joms išėjus vaikai išreikšdavo nepasitenkinimą jomis. Tačiau grupės auklėtoja niekad neslėpdavo to ką galvoja, jausdavau, kad matau ją tokią kokia ji yra. Ir būtent auklėtoją vaikai labiausiai ir mylėjo, gerbė, ir klausė. Iš jos pavyzdžio supratau kaip reikia bendrauti. Tai stipriai padėjo tiek ryšio stiprinime su vaikais, tiek bendravime su kitais žmonėmis. Atradau savyje seniai dingusį saugumo jausmą bendraujant, supratimą, kad žmonės tave iš  tikrųjų priims tokiu, koks tu esi. Kartu vis pažindama vaikus, galėjau atskleisti jų skirtingas asmenybes. Šita veikla buvo viena nuostabiausių, lyg bandytum įminti mįsles. Kiekvienas vaikas turi savo ypatingus bruožus, savybes, kurios atsiskleidžia ne iškart. Vienas labai mėgsta žaisti krepšinį, kitas- piešti, trečias- klausytis muzikos, ketvirtas- tyrinėti save ir kitus, remiantis horoskopais ir sapnais. Vėliau smagu būdavo kartu su vaikais veikti tai, kas jiems labiausiai patinka, nesistengti prikišti jiems veiklų, prie kurių jie nėra pratę. Galiausiai, kaip savanoris, aš ateidavau ir įsiliedavau į bendrą vaikų gyvenimą ir kartu su jais veikdavau tai ką jie veikia įprastai. Didžiausias stebuklas įvyko kai paskutinę dieną,  kalbinau berniuką, kuris įprastai niekad pats nekalba. Buvau tikra, kad jis negali kalbėti,  todėl taip sau jį šnekinau. Iki tol jis nebuvo man ištaręs nei žodžio. Ir visai atsitiktinai jis pakartojo mano žodžius, supratau, kad STEBUKLAS - jis KALBA. Pasirodo, kad tas vaikas turi ir daugiau užslėptų talentų, bandžiau su juo piešti. Pasirodo, jam tai labai patinka. Todėl verta kartais išlaukti ir stipriai stengtis nemaloniais momentais, kaip šįkart, kai vaikai stengėsi mane atstumti, kai buvo sunku stiprinti jų pasitikėjimą. Pasirodo nemalonūs momentai vėliau gali atnešti įvairių malonių pokyčių. Ir turbūt pats nuostabiausias pokytis šitoje savanorystėje buvo tas momentas, kada supratau, kad jie pasiilgsta manęs, laukia ir kai ateinu jie džiaugiasi ir šaukia: Ooo tu atėjai !!!

 

Taigi  savanorystė  prisidėjo prie mano naujų įgūdžių formavimo. Pradėjau suprasti, ką reiškia emocijų valdymas, buvimas tuo, kas esi, pasitikėjimas kitais, saugumo jausmas, gilinimasis į kitą. Taip savanorystė man tapo ne tik profesijos tobulinimu, ar prasmingu laiko leidimu, ji pradėjo formuoti mane iš naujo. Manau, kad tie, kurie pasigenda savyje bendravimo įgūdžių galėtų pabandyti jų gauti pas ypatingus vaikus, kurie mane jau išmokė to ko negalėjau gauti niekur kitur.   

 

Svarbu paminėti ir kitą veiklą, susijusią su savanoryste, kuri eina kartu- tai organizacijos „Patrija“ veikla. Mano savanorystės laiku jis padėjo nelikti vienai su naujoje veikloje kylančiais jausmais. Žinojau, kur kreiptis, jei bus labai blogai ir turėjau kam pasipasakoti. Kartu su kitais savanoriais, esančiais kitose organizacijose, dalindavomės savo patirtimi. Aptarinėjant savanorystes kartu supranti, kad tu ne vienas susiduri su sunkumais. Taigi manau savanoriauti galėtų paskatinti ir malonių žmonių kompanija, kuri dalinasi savo patirtimi ir kartu išklauso vienas kito problemas.

 

Vietinės savanorystės programos savanorė

Miglė Motiejūnaitė