LT EN
VŠĮ "Actio Catholica Patria"
Smalininkų g. 9
LT-44295 Kaunas
info@patria.lt
+370 600 19550

Savanorystė – pirmas žingsnis pilietiškumo link

Šiuo straipsniu pradedamas ciklas apie savanorystės sritis ir organizacijas, kurios ieško savanorių. Jį rengia Actio Catholica Patria Savanorių centro praktikantė Inga Kubiliūtė. Kiekvieną mėnesį bus galima perskaityti apie naują savanorystės vietą.

10003157_10203662976721872_598359722_n.jpg (thumb, 135x160)


Dirbdami savanorystės srityje dažnai išgirstame žmones sakant: taip, žmonės, kurie savanoriauja, yra labai geri, bet tai – ne man. Kita vertus dažnai diskutuojame apie problemas visuomenėje ir kad jas reikia spręsti, kad valdžia turi tai padaryti. O kas būtų jei pradėtume tai daryti patys mažais savanoriškais žingsneliais? Užbėgant už akių skeptikams, klausiantiems „kodėl turiu daryti tai, ką turėtų dirbti valstybės apmokami darbuotojai?“, atsakome – savanoris niekuomet neturėtų pakeisti apmokamo darbuotojo savo atsakomybės bei kompetencijų lygiu. Savanorio vaidmuo – prisidėti savo asmeninėmis savybėmis, intelektu, gabumais ar pomėgiais kuriant pridėtinę vertę visuomenei teikiamoms paslaugoms. Mainais savanoris gauna nepaprastą galimybę pažinti institucijų bei organizacijų veiklą, tobulinti savo socialinius, asmeninius, organizacinius įgūdžius, meninius ar kitus gebėjimus realiai vykstančiose veiklose, galiausiai tai – galimybė įgyvendinti senas savo svajones.

 

Kas yra laikoma savanoryste? Yra trys kertiniai taškai: pirma – savanorystė yra veikla, pasirenkama savo noru, antra – ji turi būti pelno nesiekiančioje institucijoje ir trečia – naudinga visuomenei. Šio mėnesio tema – Kultūrinė savanorystė. Į šią sritį įeina daugybė galimų vietų savanoriauti: muziejai, bibliotekos, teatrai, galerijos ir pan. Šiuo metu savanorių paiešką pradėjo Kauno Velnių muziejus. Tai dailininko A. Žmuidzinavičiaus atminimui įkurtas muziejus, vienintelis toks pasaulyje, jame saugoma per 3 tūkstančius velniukų.

a359468bca10d44c378072d3b43694306dea95ee_article.jpg (regular, 490x290)

 

Pokalbis su muziejaus vadove Jurgita Rimkute 


Ką muziejaus vadovė Jurgita Rimkutė sako apie savanorystę?

Gal ateis jaunas žmogus visiškai nesusijęs su muziejumi, gali būti, kad jo visiškai kitoks interesų laukas. Tai žinoma iššūkis mums, bet taip pat galbūt jis mums leis pažiūrėti į savo veiklą iš kitos perspektyvos. Norime duoti valią žmogui pasireikšti, laisvai kūrybingai interpretuoti šią veiklą.

 

Kodėl savanoriai tokie svarbūs?

Daugiau muziejuje dirbančių žmonių, kokybė kita. Kiekvienas naujai atėjęs žmogus, po kurio laiko pradeda matyti niuansus kuriuos norėtų keisti. Gal pamatysime, kad kažką darome labai senamadiškai, ir jau seniai taip nebedaroma. Prie pirminio varianto visada bus galima grįžti, bet išbandyti kažką naujo visada verta.

 

Kokio savanorio ieško muziejus?

Trumpiausiai sakant mums reikia bet kokio žmogaus kuris norėtų savanoriauti pas mus. Būtų gerai jei tai žmogus kuriam nesvetimas meno pasaulis yra bendraujantis, drąsus.

Dabar ieškome vieno ar poros savanorių edukaciniams užsiėmimams. Paprastai tariant, šie užsiėmimai yra maži teatrališki vaidinimai muziejaus erdvėje. Iššūkis yra tai, kad turi jį suvaidinti taip, kad vaikai nežiovautų ir klausytųsi. Vėliau jei savanoriui tai tinka ir patinka yra galimybė duoti jam savarankiškai vesti grupes ir tobulėti integruojant savo idėjas.

Taip pat, talentingi kalbų mokėjimu yra labai laukiami. Galima savanoriauti vedant ekskursijas užsienio kalbomis. O gal nori naudingai išnaudoti savo žinias ar pasipraktikuoti grafinio dizaino srityje? Muziejui labai padėtų žmogus, kuris galėtų padėti daryti kūrybingus skelbimus, maketuoti leidinius.

Mūsų pokalbiui einant į pabaigą muziejaus vadovė prasitarė, jog ateityje tikisi, kad galės kviesti savanoriauti ir senjorus: padėti prižiūrėti sodelį priklausantį muziejui ir padirbėti ekspozicijose.

 

Vizija

Išėjusi ir įkvepiančio susitikimo su Velnių muziejaus vadove Jurgita Rimkute, susimąsčiau, kaip šis muziejus galėtų atrodyti savanorių pagalbos dėka po poros mėnesių, po pusės metų, po metų laiko? Vis tik muziejus yra visos Lietuvos turtas. Kaip juo rūpinsimės tokį ir turėsime.