LT EN
VŠĮ "Actio Catholica Patria"
Smalininkų g. 9
LT-44295 Kaunas
info@patria.lt
+370 600 19550

Savanoriai vaikinai

Savanoriai vaikinai

 

Savanorystė - veikla, kuri tampa vis populiaresnė ne tik jaunimo tarpe, tačiau ir vyresnio amžiaus gretose. Bet šis straipsnis ne apie tai. Šis straipsnis, pasvarstymas, kodėl gi savanorystė patrauklesnė tarp merginų, o ne vaikinų tarpe. Žinoma, galbūt merginos visuomenės akyse jautresnės aplink vykstantiems reiškiniams, norinčios padėti silpnesniems ir pan. Tai gali būti labai klaidinga nuostata, kuri atsiranda tik dėl to, jog darbe su savanoriais yra pastebima tam tikra tendencija: daugiau merginų savanorių nei vaikinų. Be abejo, savanorystės sritys įvairios, tačiau viena iš „mėgstamiausių“ tarp savanorių išlieka socialinė sritis (galbūt ir dėl didelio organizacijų pasirinkimo) bei pastaraisiais metais ypatingo dėmesio susilaukia ir kultūrinė sritis (muziejai, teatrai, filharmonijos, galerijos, bibliotekos, kultūriniai festivaliai ir kt.).

 

Atsakyti, kur vaikinai savanoriai, nėra taip lengva – jų tiesiog mažiau, o ir reflektuojant savo patirtį dažnas vaikinas itin konkrečiai įvardina: tą ar kitą išmokau, patobulinau šiuo ir anuos įgūdžius ir viskas. Lūkestis suprasti, kas juos traukia išbandyti savanorystę, kaip pritraukti daugiau vaikinų savanorių. O jų poreikis, beje, didelis, socialinės srities organizacijoje dažnai vyrukų mažiau, pavyzdžiui, vaikų dienos centruose dirba daugiausia tik moterys, o berniukų pakankamai daug, jiems trūksta vyriško autoriteto, teigiamo ir ugdančio.

 

Kur tie vaikinai savanoriai galbūt ir neatsakysiu, tačiau labai norisi pasidžiaugti teigiamomis patirtimis. Vaikinas savanoris, šiuo metu dirbantis jaunas vyras, pačiame „karjeros kopime“, tik po keleto savanorystės metų suvokia kodėl jam vertinga savanorystė: „<...> visa 3-4 metų patirtis savanoriaujant atgulė man ant pečių ir tikrai jaučiuosi savanoriu veteranu. Ta socialinė patirtis ir atvedė mane į profesinės karjeros aukštumas, į tarptautinės įmonės vadovaujančio personalo gretas, manau, turėdamas tik techninius gebėjimus taip rizikuoti būčiau pabijojęs“. Tai tik patvirtina, jog įgyta patirtis gali nuvesti jauną žmogų toli (link karjeros aukštumų). O gal net ir pakeisti gyvenimą? Šis jau „užaugęs“ savanoris pasidalino ir likimo vingiu, kuris tik dėl savanorystės nutiko: „Galų gale sutikau ir savo mylimąją, tikriausiai tai buvo tik laiko klausimas – juk iš visų savanorių Lietuvoje 75% merginų, nors užsienyje tai labiau vyriško pobūdžio veikla (bet kuris savanoris vyrukas tikrai turi kuo pasidžiaugti Lietuvoje)“. Žinoma, mintis ne apie tai, jog savanorystė – „pažinčių portalas“, o apie tai, jog čia, savanorystėje, žmonės keičiasi, sutinka bendraminčius, naujus draugus ar „savąsias puses“. Savanorystė suteikia tai, ką žmogus gali gauti be savirealizacijos, kompetencijų įgijimo.

 

Kitas savanoris pasidalino savo mintimis, kodėl savanorystė, jo manymu, nėra tokia populiari tarp vyrų: „Na, man ateina į galvą Foresto Gampo vaizdas ir mintis: geras ir kilnus, o šiandien Tu esi kvailys. Tai ir iškyla šiomis dienomis tokia priešprieša, ar tik nėra laiko švaistymas. Vakaruose turima savanoriška tradicija, bet Lietuvoje dar jos stiprios nėra (ji tik įsibėgėja). Manau, kad dabartinis jaunimas vis daugiau leidžiasi į savanorystės gretas ir geranoriškų žmonių netrūksta. Tik gal nedrįsta ateiti ar neranda laiko.“ Tai galbūt laiko trūkumas ir nedrąsa yra priežastis. O gal ir ne. Telieka ši mintis pamąstymams.

 

Savanorių koordinatorė

 

1769_regular_juosta.jpg (regular, 500x63)

Projektą „Atrask save“ įgyvendina Lietuvos darbo birža bendradarbiaudama su Jaunimo reikalų departamentu prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos. Projektas finansuojamas iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų ir Jaunimo užimtumo iniciatyvos lėšų.

 

Susisiek su JGI projekto „Atrask save“ koordinatorėmis:

El.paštu: jgi.patria@gmail.com

Tel.nr.: +37063143310; +37065580534;

Daugiau informacijos: www.patria.lt; www.jrd.lt; www.ldb.lt; www.esf.lt