LT EN
VŠĮ "Actio Catholica Patria"
Smalininkų g. 9
LT-44295 Kaunas
info@patria.lt
+370 600 19550

Savanorė Karolina Stanaitytė. Mokymasis savanoriaujant - startas į patirtį

Mokytis savanoriaujant – startas į patirtį

 

Lietuvoje jau ilgiau nei dvejus metus vyksta Jaunimo reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos bei Darbo biržos projektas ,,Atrask save“, kurio metu nesimokantys ir nedirbantys jaunuoliai savanoriaudami įgyja patirties, ugdo kompetencijas bei įgūdžius, kuriuos vėliau gali pritaikyti profesinėje ar studijų srityse. Marijampolė projekto įgyvendinimo laikotarpiu taip pat sulaukė įvairaus profilio savanorių. Juos buvo galima sutikti Marijampolės Petro Kriaučiūno viešojoje bibliotekoje, Moksleivių kūrybos bei Kultūros centruose,VšĮ „Sveikatingumo idėjos“ ir įvairiose kitose įstaigose. Marijampolės „Žiburėlio“ mokykloje-daugiafunkciame centre mėnesį savanoriavusi projekto dalyvė Karolina Stanaitytė pasidalino savo patirtimi.


Savanorystės metu K. Stanaitytė individualiai dirbo su priešmokyklinio amžiaus grupės vaikais, taip pat teikė pagalbą grupės auklėtojoms užsiėmimų metu, rytinėse mankštose, muzikos, šokių bei kūno kultūros pamokėlėse. „Turėjau galimybę dirbti ir kiek sudėtingesnėje vaikų grupėje, kurią lanko trejų˗penkerių metų vaikučiai su sveikatos sutrikimais.“ – pasakojo Karolina. Savanorystės metu jauna mergina daugiau sužinojo apie įvairias negalias, ligas, įgijo patirties rūpinantis žmogumi, kuris serga cukriniu diabetu. „Džiaugiuosi, kad turėjau galimybę dirbti tokio pobūdžio darbą. Negana to, mane supo šaunūs žmonės, su kuriais bendraujant tiesiog negalėdavau nesišypsoti.

 

Susipažinau su begale žmonių: nuostabiais vaikais, maloniais jų tėveliais, tolerantiškais ir profesionaliais darbuotojais. Savanorystės valandos niekuomet neprailgdavo, buvau šiltai priimta ir dar šilčiau išlydėta. Pripažinsiu – išeiti buvo sunku, kadangi prie visų labai prisirišau. Būtinai darne kartą aplankysiu buvusius kolegas ir vaikus.“


Motyvacija – svarbiausias savanorystės aspektas. Dažniausiai jauni žmonės į savanorystės veiklą įsitraukia siekdami įgyti žinių ar patirties tam tikroje srityje, kartais – vedini tyro noro padėti kitam ir gelbėti pasaulį. Būna ir tokių atvejų, kai savanorystę žmogus pasirenka siekdamas išspręsti tam tikras savo asmenines problemas. Anot Karolinos, ji pati dažniausiai save motyvuoja: „Noras savanoriauti kilo iš mano siekio padėti kitiems ir įgauti daugiau patirties dirbant su vaikais, kadangi myliu juos ir jau turiu panašaus darbo įgūdžių. Savanorystės vietai pasirinkau būtent Marijampolės „Žiburėlio“ mokyklą-daugiafunkcinį centrą, nors iš pradžių kreipusis į šią įstaigą man buvo pasakyta, kad čia – sunku, centrą lanko daug vaikų, turinčių sveikatos sutrikimų.Man buvo pasiūlyta eiti savanoriauti į biblioteką ar kitą, lengvesnio pobūdžio įstaigą. Maloniai atsisakiau, nes tokios vietos – ne man. Aš puikiai žinojau, kur noriu atlikti savanorystę ir kam savo darbu noriu padėti. Ar prieš savanorystės pradžią buvo nerimo? Ne. Tiesą sakant, labai „spirgėjau“ dideliu noru kuo greičiau pradėti. Per visą laikotarpį, kurį praleidau centre, nė karto nesusierzinau, nesinervinau, neturėjau jokių neigiamų patirčių. Priešingai – po praleisto pusdienio šioje įstaigoje,aš tarsi „pasikraudavau“ teigiamų emocijų. Į namus grįždavau su šypsena veide, puikiai nusiteikusi ir kupina energijos.“


Dalyvauti projekte ,,Atrask save“ gali kiekvienas jaunuolis nuo 15 m., kuris nedirba ir nesimoko (nesvarbu, ar registruotas Lietuvos darbo biržoje). Galimos savanorystės sritys labai įvairios: socialinė, kultūros, meno, gyvūnų globos, gamtos, sveikatos. Savanorius priimančiose organizacijose už savanorius atsakingas žmogus – kuratorius palydi būsimą savanorį, padeda jam integruotis į kolektyvą, veiklas, organizuoja savanorystės aptarimus. Mentorius savanoriui padeda žvelgti į savanorystę kaip mokymosi procesą, įsivertinti išmoktas pamokas.

 

Karolina pirmiausia susitiko su projekto „Atrask save“ vietos Jaunimo garantijų iniciatyvų koordinatore Ramona Šileryte-Cvirkiene. „Pasikalbėjome ir aš užpildžiau bei pasirašiau reikiamus dokumentus. Tuomet susipažinau su savo mentore, nevyriausybinės organizacijos ,,A. C. Patria“ darbuotoja Birute Daugėliene. Birutė plačiau papasakojo apie savanorystę ir tai, kaip viskas vyks. Tada susitikome su priimančios organizacijos atstovu, t.y. „Žiburėlio“ mokyklos-daugiafunkcinio centro pavaduotoja Rūta Marcinkevičiene ir pasirašėme trišalę sutartį. Kai visi dokumentai buvo patikrinti bei suvesti į sistemą, aš pradėjau savanoriauti.“, – pasakojo Karolina.

 


Norintys savanoriauti savo ar bet kuriame kitame Lietuvos mieste arba galvojantys apie tarptautinę savanorystę, gali tai daryti nuolat (ne tik projekto „Atrask save“ metu. Svarbu susirasti koordinuojančią organizaciją.)

Karolina abejojantiems, ar verta savanoriauti, atsako: tikrai verta. „Mano nuomone, savanorystė – puikus būdas padėsiantis geriau pažinti save, suprasti savo poreikius. Tai pagalba ne tik kitiems, bet ir sau pačiam. Savanorystės metu bendraujama su daug įvairių žmonių, praplečiamas akiratis, o tai yra labai naudinga. Taip pat esi įtraukiamas į įvairias veiklas, dalyvauji renginiuose, išmoksti naujų dalykų bei pagilini jau turimas žinias.Savanoriaudamas jaunas žmogus tikrai įgaus daugiau pasitikėjimo savimi ir atsakomybės, kas tikrai svarbu formuojant savo asmenybę.“, – neabejoja ji.


Savanorystė – vis populiarėjanti neformalaus ugdymo(si) sritis. VšĮ „A.C.Patria“ savanorių mentorė Birutė Daugėlienė neabejoja diskusijų apie kokybišką savanorystę svarba.„Privalu skleisti žinią apie savanorystės naudą asmeniui ir bendruomenei bei ugdyti sąmoningumą ir suvokimą apie tai, kas yra savanorystė, kokie jos tikslai ir principai. Jau keletą metų esame mokyklų, kolegijų ir universitetų kviečiami vesti paskaitas apie tai. Ir savanoriai, ir juos organizacijose priimantys žmonės prisideda prie savanorystės idėjos plėtros ir visuomenės sąmoningumo ugdymo.”, – teigia ji.


Projektas „Atrask save“ Lietuvoje vyks iki šių metų rugsėjo 20 d., tačiau ir jam pasibaigus jauni žmonės kviečiami kurti savanorystės kultūrą, atrasti rūpimas sritis ir daug išmokti.

 

Karolina, Birutė ir Gintarė