LT EN
VŠĮ "Actio Catholica Patria"
Smalininkų g. 9
LT-44295 Kaunas
info@patria.lt
+370 600 19550

Rūsys traukiantis jaunuolius

img_0014.jpg (thumb, 160x120)
Kaunas yra antras pagal dydį Lietuvos miestas, buvusi laikinoji sostinė, jis gali pasiūlyti daug įvairių galimybių jauniems žmonėms. Priklauso nuo to, kas jiems yra įdomu, jaunimas gali pramogauti įvairiais būdas. Eidamas Laisvės alėja, gali rasti daug skirtingų barų, klubų, restoranų, kur jauni žmonės leidžia savo laiką. Tokiose sąlygose jaunimas gali būti veikiamas tam tikrų neigiamų dalykų kaip alkoholis, narkotikai, smurtas. Nepaisant minėtų vietų kur jaunimas gali leisti savo laiką Kaune yra dar viena vieta, kuri iš dalies yra panaši į minėtas anksčiau, tačiau tuo pačiu metu visiškai skiriasi. Tai yra pasakojimas apie atvirą jaunimo centrą „Vartai“, kuris yra įsikūręs Kauno senamiestyje, lengvai pasiekiamas kiekvienam. Tai vieta, kuri pasiūlo saugią aplinką jaunimui, kur jie gali leisti savo laiką, išreikšti save be baimės ar užgauliojimo, sutikti kitus žmones. Dabar „Vartuose“ dirba dvi socialinės darbuotojos ir du savanoriai iš užsienio, atvykę pagal Europos Savanorių Tarnybos programą. Atviras jaunimui darbas, reiškia, kad darbuotojai ir jaunuoliai yra lygūs bendravime, jaunuolis nėra verčiamas keistis ar prisitaikyti. Man, kaip šios vietos savanoriui buvo gana sunku išlikti objektyviam rašant šią istoriją, nes turiu savo nuomonę. Aš nusprendžiau šiame centre praleisti šiek tiek laiko kaip svečias, bendrauti su žmonėmis bei pajusti vietos atmosferą.

10888971_10202363015675032_7769318339694547308_n.jpg (regular, 500x375)
Diena buvo neįprastai tyli, kai atėjau buvo nedaug jaunuolių. Pats centras nėra labai puošnus ar prašmatnus, galbūt daugelis kiek kitaip įsivaizduoja jaunimo centrą. Čia yra trys kambariai, vienas iš jų yra skirtas muzikantams, pilnas įvairių muzikos instrumentų. Tai vienas labiausiai mėgstamų kambarių „Vartuose”, kur daug talentingų jaunuolių ugdo savo muzikinius įgūdžius. Senos, šaltos sienos yra apklijuotos plakatais, paveikslais ir piešiniais, atspindinčiais jaunimui aktualias temas. Dauguma jų yra padaryti pačių jaunuolių. Be to, čia yra stalo futbolas ir tenisas- populiariausi žaidimai. Lentynos didžiajame kambaryje yra pilnos popieriaus, markerių, dažų, įvairių stalo žaidimų ir atrodo kiek netvarkingai. Tačiau nepaisant to, kad ši vieta atrodo truputį chaotiškai, viskas yra savo vietose. Vis tik, tai „Vartų” stilius. Čia galima diskutuoti apie viską, net apie taisykles. Įėjęs pasisukau į dešinėje esantį kambarį, kur dažniausiai yra žaidžiami stalo žaidimai. Aplink stalą, nukrautą įvairiais žaidimais, buvo susėdę jaunuoliai, kurie žaidė ir kalbėjosi su Vaida, viena iš darbuotojų. Nuėjau į virtuvę ko nors atsigerti. Tiesą pasakius, ten buvo gana tvarkinga. Maža, sutvarkyta virtuvė, sukurta pačių jaunuolių ir darbuotojų. Joje galima rasti beveik viską, ko reikia įprastai virtuvei. Radau kelis nešvarius puodelius. Kažkas jų neišplovė. Atrodo, jog kažkas čia gyventų, o tai tikrai šaunu. Kol ruošiausi arbatą, Vaida prisijungė prie manęs. Nors jai jau beveik trisdešimt, ji atrodo ne ką vyresnė negu čia ateinantys jaunuoliai. Ji labai natūraliai bendrauja su jaunuoliais, todėl kai kuriems žmonėms šis darbas atrodo gana lengvas.

 

- Vienas didžiausių iššūkių man yra sukurti santykius. Juos reikia pradėti statyti nuo nulio, nuo pamatų. Gana didelis iššūkis man yra atsakomybė dėl vietos, žmonių, kurie čia ateina. Pagrindinis „Vartų” skirtumas nuo kitų centrų yra tas, jog čia nėra sąrašo ar taisyklių, kas gali, o kas negali čia ateiti. Šis centras yra atviras visiems. Žinoma, egzistuoja savos taisyklės, kurios buvo sukurtos kartu su jaunuoliais tam, kad jie jaustųsi saugiai ir ši vieta priklausytų jiems. Žmonės, kurie čia ateina, šiek tiek pakeičia centrą, „Vartai” yra atskira bendruomenė...

 

Vaida mano, kad „Vartai” yra labai svarbi vieta Kaunui, nes jaunuoliai čia randa saugią vietą praleisti laiką. Tiesa, tai vieta be smurto ir patyčių, tai vieta, kurioje jaunuoliai gali mokytis.

 

- Jaunuoliai čia gali išmokti įvairių dalykų, pradedant bendravimu, baigiant higienos laikymuisi ir maisto gaminimu. Tai yra pagrindiniai įgūdžiai, kuriuos jie naudoja kiekvieną dieną. Bendraudami su mumis ir su aplinkiniais, jie mokosi, kaip išspręsti problemas, ginčus, nesutarimus. Visa tai gali būti labai naudinga jų gyvenimui ateityje. Atrodo, jog būtume viena didelė šeima. Be to, jie čia jaučiasi atviresni ir labiau priimti negu kitose įstaigose ar centruose. Čia jie gali diskutuoti, yra lygūs bet kokiame pokalbyje, tai labai svarbi „Vartų” darbo stiliaus dalis. Dėl to jaunuolius aš matau kaip atvirus žmones. Atvirus vienas kitam, darbuotojams, savanoriams. Jie ieško atsakymų arba būdų, kaip išreikšti save, ir jie turi visišką laisvę tai daryti. Jie sulaukia padrąsinimo ir palaikymo iš „Vartų” komandos.

dscf6073.jpg (regular, 375x500)
Žinoma, ne visi jaunuoliai yra tokie. Kai kurie iš jų yra nedrąsūs, mažiau atviri, bet vis tik turi kokių nors problemų gyvenime arba tiesiog ieško pagalbos ir palaikymo. Tai taip pat yra viena iš „Vartų” darbuotojų užduočių ir pareigų, bet Vaidos patirtis, kad tai priklauso nuo atskirų atvejų:

 

- Jeigu kam nors reikia pagalbos, „Vartai” gali pasiūlyti daugybę dalykų, ypač, jei jaunuolis žino, ko jam reikia. Tai atvira vieta įgyvendinti idėjas, rasti naujų draugų, praleisti laisvalaikį saugioje aplinkoje, pagerinti įvairius asmeninius įgūdžius. Jei kam nors reikia pagalbos, pirmiausia mes išsiaiškiname kokios pagalbos jam reikia. Mes galime padėti kaip darbuotojai, suteikti psichologo, socialinio darbuotojo pagalbą. Jei vis tiek neturime galimybių patys jam padėti- ieškome pagalbos kitose institucijose, turime užmezgę nemažą ryšių tinklą su įvairiomis organizacijomis. Be to, mus remia savivaldybė ir vyriausybė, finansiškai ir kitais būdais.

 

Kol kalbėjausi su Vaida buvo įdomu pastebėti kaip ji skirsto dėmesį tam kas vyksta aplink mus. Laikas nuo laiko turėdavome sustoti kalbėtis, nes Vaidai reikėdavo pakalbėti su kuriuo nors jaunuoliu. Kai dirbi tokioje vietoje kaip ši, negali sėdėti viename taške, turi judėti su visais, būti aktyvus.

 

- Jei aš kalbėčiau apie bet kurią dieną „Vartuose“, paprastai tai būtų pokalbiai su jaunuoliais, kurių metu teiraujuosi kaip jiems sekasi. Taip pat čia labai populiarūs stalo žaidimai. Kas man tikrai primena šią vietą - tai garsas, kuris kyla žaidžiant stalo žaidimus. Tai būtų įprasta mano diena „Vartuose“.

Be darbuotojų, „Vartuose“ kiekvienais metais galima rasti tarptautinių savanorių. Ana Maria, 23 metų savanorė iš Ispanijos. Ji į Kauną atvyko įgauti daugiau patirties dirbant socialinėje srityje. Su plačia šypsena veide, ji pradėjo dalintis savo patirtimi su manimi:

 

- Čia atvykau, nes patiko darbo su jaunimu idėja. Patinka, jog čia yra saugi vieta, kur paaugliai gali ateiti po mokyklos. Tai mano antra savanorystė. Pirmoji buvo Ispanijoje, kažkas panašaus į „Vartus“, tik pagrindinis skirtumas yra tas, jog vaikai rinkosi privalomai. Norėjau nuvykti į kitą šalį ir pabandyti ką nors naujo, ypač dėl to, jog patinka dirbti su jaunais žmonėmis. Manau, jog aš visur „atsinešu“ teigiamą energiją, daug kalbu, tai tarsi mano hobis. Mano vaidmuo čia yra organizuoti užsiėmimus, motyvuoti jaunuolius, ir jei pasiseks, galbūt pakeisti jų požiūrį tam tikrais klausimais. Be to, organizuoju dirbtuvėles, gaminu maistą kartu su jais. Visada iš „Vartų“ atsiminsiu nežodinį bendravimą su jaunuoliais, tam tikras mažas, malonias detales, pavyzdžiui, mano nosies piešimą ar kitus linksmus nuotykius su jaunuoliais. Šie ypatingi momentai išliks mano atmintyje, kai kurios juokingos situacijos, viskas, kas susiję su jausmais.

 

Kol kalbėjau su Ana Maria, atėjo daugiau žmonių, taigi, karts nuo karto stabdydavome savo pokalbį ir vėl tapdavome „darbuotojais“. Kai kurie iš jaunuolių buvo itin susidomėję, ką aš čia darau, todėl buvo sunku tęsti darbą. Po kurio laiko, vienas jaunuolis priėjo prie manęs ir aš pasinaudojau proga paklausti kelių dalykų apie „Vartus“. Jis sutriko išgirdęs mano klausimus, bet kai suprato, jog rašau istoriją, tapo atviresnis ir pradėjo kalbėti.

foto5.jpg (regular, 500x375)
Jis lankosi „Vartuose“ nuo 2011 m., pirmą kartą čia atėjo su draugu. Jis iškart pamilo šią vietą, nes kaip jis sakė, čia yra tam tikra išskirtinė atmosfera, galima rasti daug draugų. Jaunuolį  labiausia žavi tai, kad čia dirbantys darbuotojai nėra kaip mokytojai mokykloje. Jis sakė, kad jie kur kas atviresni, galima jaustis lygiaverčiu, nesivaržyti išreikšti save tokiais būdais, kokiais norisi. Taip pat puiki galimybė praktikuoti anglų kalbą, nes yra užsieniečių savanorių, kurie jam labai patinka ir turi tik gerus prisiminimus apie juos.

 

O kas apie mane? Po šios dienos, praleistos „Vartuose“ svečio statusu, turėjau galimybę pamatyti dalykus, kurie neįprasti mano kasdieninėje rutinoje, turėjau laiko apie tai pagalvoti, kol stebėjau reiškinius aplink save. Pasakyčiau, kad viskas čia susiję su jausmais, pasitikėjimu. Galvoju, kad mes augame kartu su šiais jaunais žmonėmis pasirinkdami kitokį kelią. Manau, yra svarbu turėti tokią vietą kaip ši, praleisti laiką čia kai esi jaunas ir tave supa bendraminčiai. Man, kaip savanoriui, tai yra puiki galimybė mokytis naujų dalykų neįprastais būdais. Man patinka būti šios istorijos dalimi, būti „Vartų“ dalimi. Žmonės keičiasi, tiek jaunuoliai, tiek darbuotojai, bet idėja lieka tokia pati. Kaunas vis dar gali pasiūlyti kitokį kelią augti.  Ne tokioje saugioje šiandieninėje aplinkoje, „Vartai“ atrodo kaip maža tikrų vertybių oazė. Smagu žinoti, kad kažkam vis dar rūpi.

 

Šis straipsnis tęsia VšĮ Actio Catholica Patria straipsnių ciklą apie savanorystę ir su savanoriais dirbančias organizacijas. Šiame straipsnyje pristatome VšĮ Actio Cathilica Patria atvirą jaunimo centrą „Vartai“. Straipsnio autorius – Europos savanorių tarnybos savanoris Marko Burdzic savanorystę atliekantis „Vartuose“.