LT EN
VŠĮ "Actio Catholica Patria"
Smalininkų g. 9
LT-44295 Kaunas
info@patria.lt
+370 600 19550

Rinkimų savaitgalis prasideda – ar jaunieji piliečiai jam pasiruošę?

Jau šį sekmadienį rinksime šalies prezidentą ateinantiems penkeriems metams. Viešojoje erdvėje netilsta debatai ir raginimai balsuoti už vieną ar kitą kandidatą. Vis dėlto, nors dėmesio rinkimams skiriama nemažai, neseniai balsavimo teisę įgijusiems jaunuoliams sistema vis dar neaiški ir nepažįstama. Su iššūkiais ypatingai susiduria jaunimas iš rizikos grupių, negalėjęs perimti pilietinės visuomenės tradicijų iš šeimos.

 

Baimę kelia nežinomybė

 

VšĮ ,,A. C. Patria“ savarankiškumo ugdymo centro „Kitaip“ koordinatorė ir psichologė Inga Rusinaitė-Vaitkuvienė pastebi, kad didžiausi sunkumai kyla globoje augusiems jaunuoliams. ,,Viena ausimi kiekvienas jų yra girdėjęs apie vyksiančius rinkimus, tačiau ne visi suvokia, kodėl tai yra svarbu. Taip pat nežinoma, kur norint atiduoti savo balsą derėtų eiti bei kaip elgtis jau atėjus į rinkimų vietą – atkreipia dėmesį specialistė – Su šiuo jaunimu niekas tokiomis temomis nekalbėjo, tad daugeliui savaime aiškūs dalykai jiems kelia baimę ir nežinią.“ I. Rusinaitė-Vaitkuvienė pabrėžė, kad nors diskusijų apie rinkimus žiniasklaidoje ir socialiniuose tinkluose yra nemažai, pamirštama suteikti elementarią informaciją – kaip balsuoti. ,,Rodos, paties piliečio atsakomybė yra išsiaiškinti, kaip ir kur jam atiduoti savo balsą, tačiau 18-19 metų sulaukęs jaunuolis dar nėra toks sąmoningas, neturi daug patirties. Dažnu atveju jį reikia palydėti, kelis kartus paaiškinti sistemą, nes jam viskas nauja.“, – sakė ji.

 

colorflag.jpg (regular, 500x333)

 

Savarankiškumo ugdymo centro ,,Kitaip“ tikslas – padėti jaunuoliams, palikusiems globos namus, žengti likusius žingsnius visiškai savarankiško gyvenimo link. Tad čia dirbantys specialistai globoje augusiam jaunimui padeda įgyti finansų planavimo, buitinių ir kitų svarbių kasdienių įgūdžių. Vis dėlto, pagalbos prireikia ir sprendžiant įvairius kitus klausimus – šiuo atveju, pirmą kartą dalyvaujant rinkimuose. ,,Neseniai lydėjau kelias merginas į išankstinius rinkimus. Stengiausi viską joms paaiškinti – kad renkamas ne tik prezidentas – taip pat vyksta ir du referendumai. Papasakojau, kokie yra pasirinkimai, ką reiškia kiekvienas variantas. – teigė specialistė – Vis stebėjau šias merginas – viena labai jaudinosi ir bijojo suklysti, prašė palydėti net iki balsavimo kabinos. Tikriausiai iš šono galėjo pasirodyti, kad atvedžiau ją specialiai balsuoti už kažkurį kandidatą, nes labai nuodugniai viską aiškinau.“, – kuriozišką situaciją prisiminė I. Rusinaitė-Vaitkuvienė.

 

Neturi pilietiškumo tradicijų

 

Vis dėlto, pasak psichologės, tokioje situacijoje svarbu nepiršti savo nuomonės, leisti jaunuoliui nuspręsti pačiam. ,,Specialiai net nesakiau už ką balsavau pati, kad nepaveikčiau merginų pasirinkimo – teigė ji – Sprendimas vis dėlto priklauso joms. Vėliau jaunuolės pasidarė linksmą asmenukę prie balsavimo kabinos, džiaugėsi pirmą kartą atlikusios pilietinę pareigą. Manau, grįžusios į globos įstaigą, kurioje gyvena dar aštuonios kitos merginos, jos paskatins balsuoti ir drauges, paaiškins šioms visus niuansus.“, – džiaugėsi specialistė. Anot I. Rusinaitės-Vaitkuvienės, kalbant apie jaunuolius iš rizikos grupių, svarbu tai, kad jie neturi dalyvavimo rinkimuose tradicijos. ,,Jeigu būdamas mažas matei, kaip balsuoja tavo tėvai, girdėjai jų diskusijas, galbūt net lydėjai juos iki balsavimo kabinos, užaugęs greičiausiai taip pat nepamirši savo pilietinės pareigos – atkreipė dėmesį ji – Tačiau jei viso to nebuvo, balsavimo teisės gavimas tau atneša visiškai naujas patirtis.“, – situaciją nusakė  specialistė.

 

I. Rusinaitė-Vaitkuvienė taip pat pastebėjo, kad išankstinių rinkimų sistema aiški ne visiems. Susipainioti gali ne tik jaunuoliai, bet ir vyresni asmenys. ,,Bendraudama su jaunuoliais supratau, kad ne visiems žinoma, jog išankstinių rinkimų metu galima balsuoti bet kurioje savivaldybėje, svarbu su savimi turėti pasą. O jau tikrąją dieną privalu ateiti į apygardą, kurioje žmogus yra priregistruotas. Galbūt reikėtų daugiau komunikuoti apie šį aspektą.“, – svarstė ji. 

 

Reklamos daug – naudos maža

 

Lydėdama jaunuolius balsuoti, I. Rusinaitė-Vaitkuvienė atkreipė jų dėmesį į tai, kad kartu su prezidento rinkimais vyksta ir du referendumai. Svarbu, jog referendumas dėl dvigubos pilietybės stebina neaiškia klausimo formuluote – šis aspektas buvo gausiai nušviestas ir viešojoje erdvėje. ,,Jeigu kyla klausimų man, kaip jų gali nekilti 18-mečiui? – retoriškai klausė I Rusinaitė-Vaitkuvienė. Mėnesio gale taip pat laukia ir rinkimai į Europos Parlamentą (EP), reikalaujantys atidesnio pasidomėjimo parlamentarų funkcijomis. Specialistė pastebi, kad prezidento rinkimai jaunuoliams šiek tiek aiškesni – jie yra matę televizijoje vykstančių debatų, sekę socialiniuose tinkluose verdančias diskusijas.

 

img_6705.jpg (regular, 500x333)

 

Tačiau priežastys, kodėl derėtų balsuoti EP rinkimuose jiems nėra aiškios – nesuvokiama, kaip parlamentarų priimti nutarimai gali paveikti kiekvieno asmeninį gyvenimą. Vis dėlto, raginančių balsuoti rinkimuose reklamų viešojoje erdvėje netrūksta – visus internautus tiesiog sužavėjo EP kampanijos paleista reklama ,,Pasirink savo ateitį“. Youtube platformoje ji sulaukė milijoninių peržiūrų. Kita vertus, atrodo, kad dalis informacijos pasimeta komunikacijos procese ir nepasiekia auditorijų. ,,Ekspertai pastebi, kad mūsų šalies piliečių aktyvumas rinkimuose yra gana žemas. Nors agitacijos atvykti balsuoti gausu, kažko vis pritrūksta, kad žmonės ateitų iki balsadėžės.“, – situaciją apibūdino I. Rusinaitė-Vaitkuvienė.

 

VšĮ “Actio Catholica Patria” savanankiškumo ugdymo centro “Kitaip” veiklos ir paslaugos  finansuojamos šiomis lėšomis:

-  ES projekto  Nr. 08.3.1-ESFA-K-413-01-0047 “Globoje augusių jaunuolių įgalinimas gyventi savarankiškai bei integruotis į darbo rinką”

- ES projekto Nr. 08.4.1-ESFA-V-405-01-0001 ,,Tvaraus perėjimo nuo institucinės globos prie šeimoje ir bendruomenėje teikiamų paslaugų  sistemos sąlygų sukūrimas Lietuvoje“

- LR Sveikatos apsaugos ministerijos Sveikatos stiprinimo fondo

- Vokietijos fondo “Kinderdorfer in Litauen a.V.”

kitaip2019juosta.jpg (regular, 500x105)