LT EN
VŠĮ "Actio Catholica Patria"
Smalininkų g. 9
LT-44295 Kaunas
info@patria.lt
+370 600 19550

Projektas "Atrask save" iš arčiau. Interviu su jaunimo garantijų iniciatyvos koordinatore

Įvairių projektų jaunimo užimtumui didinti šiais laikais yra daug – vien savanorystė siūlo begalę vietų, kur jaunuolis gali atskleisti save. Su vienu iš tokių, jaunimo garantijų iniciatyvos projektu ,,Atrask save“ esame daugiau ar mažiau susipažinę turbūt kiekvienas: vieni plakatą akies krašteliu pamatę, kiti – lankstinuką pavartę, treti galbūt ką nugrdę internete ar iš draugų. Nepaisant to, dažnas nedrįstame prie tokių projektų prisijungti – o gal nepatiks, gal nepasiseks, gal pats kaip nors ,,susitvarkysiu“ – darbą susirasiu, mokslus pabaigsiu, rasiu, kur tobulėti, gal visai neverta pradėti?.. Mūsų pokalbio metu Kauno miesto jaunimo garantijų iniciatyvos koordinatorė Giedrė Vitkauskaitė, dirbanti VšĮ ,,Actio Catholica Patria“ organizacijoje, patikina – tikrai verta!

Vienu žodžiu apibūdinkite projektą.

Kompleksiškas. Projektas ,,Atrask save“ siūlo daug galimybių įvairiems žmonėms, jungia daug specialistų, darbuotojų ir miestų.

Ne visi jaunuoliai ryžtasi dalyvauti projekte. Kaip manote, kas juos sulaiko?

Savęs neidentifikavimas su projektu – ,,gal aš kitoks, gal sugebėsiu pasiekti tikslus vienas“. Kartais pristabdo ir nedrąsumas paklausti dėl detalesnės informacijos, žinių apie patį projektą stygius. Be to, kai kurie jaunuoliai išėję iš darbo tampa pasyviais, jie nebeieško darbo ar kito užsiėmimo ilgą laiką, nes jaučiasi nusivylę.

Ar tikrai yra geriau savęs ieškoti su koordinatoriumi, o ne savarankiškai?

Mes siūlome buvimą kartu – ne tik su koordinatoriais, bet ir su bendraamžiais, bendraminčiais. Siūlome supratimą, palydėjimą, atstovavimą, žvilgsnį ,,iš šono“. Mes suteikiame informaciją jaunuoliui, jam padedame. Labai didelė dalis informacijos jaunam žmogui yra neprieinama tik todėl, kad jis nežino, kur jos ieškoti. Apibendrinant galima sakyti, jog mes, koordinatoriai, esame šalia, kai to jaunai asmenybei reikia. Be to, visados nuosekliai kreipiame jaunuolį į jo užsibrėžtą tikslą, skatiname siekti ilgalaikių rezultatų.

Jaunuolis sužinojo apie projektą ,,Atrask save“ ir nusprendė jame dalyvauti. Kas toliau?

Jei jaunuolis yra registruotas darbo biržoje, jis kreipiasi į savo koordinatorių, kuris ten dirba. O jeigu nėra registruotas darbo biržoje arba dėl kokių nors priežasčių buvo iš jos išbrauktas, tuomet kreipiasi, pavyzdžiui, plakate nurodytais telefono numeriais. Tuomet projekto koordinatorius su jaunuoliu susitaria susitikti pasikalbėti. Susitikimo metu koordinatorius pristato projekto tikslus, naudą, išsikelia bendrą tikslą - grįžti į švietimo sistemą, darbo rinką, rasti praktikos vietą ir panašiai. Tuomet jaunuolis kartu su koordinatoriumi sudaro detalų veiklos planą ir pasirenka būdus, kuriais sieks tikslo. Tai gali būti grupiniai, individualūs susitikimai, kurių metu jaunam žmogui koordinatorius padeda pažinti save, pataria, kaip kurti gerą CV, motyvacinį laišką, iššifruoti darbo skelbimus, ,,neužkliūti“ už blogo darbdavio, kartu ieško darbo/praktikos vietos ar švietimo įstaigos, bendrauja, diskutuoja, aptaria, kaip sekasi siekti užsibrėžto tikslo. Koordinatoriai nuolat stengiasi, kad jaunuolis nepamirštų savo tikslo ir jį lydi iki pat projekto pabaigos.

Ar daug jaunų žmonių dalyvauja projekte ,,Atrask save“?

Nemažai. Ir jie labai įvairūs: turi labai skirtingas patirtis, norus, kilę iš labai skirtingų šeimų. Beje, tai yra mitas, jog šiame projekte dalyvauja tik jaunuoliai, priklausantys socialinės rizikos grupei.

Ar ateina tokie jaunuoliai, kurie nori įkurti savo verslą?

Kol kas tokių jaunuolių pritraukti dar nepasisekė, bet tikimės, kad jų dar bus. Yra vienas projekte dalyvavęs vaikinas, kuris, projekto metu įgyjęs tam tikrų įgūdžių, planuoja kurti savo verslą, susijusį su įgytomis žiniomis. Jauni žmonės tampa vis sąmoningesni, vis labiau nori kurti savo verslus, savo pastangomis gerinti ne užsienio, o Lietuvos gyvenimą.

Giedre, o koks yra ilgalaikis projekto ,,Atrask save“ tikslas?

Tų mažų ,,tikslelių“, tokių kaip siekti, jog jaunimas būtų užimtas, taptų matoma visuomenės dalimi, yra daug, tačiau pagrindinis iš jų – grąžinti jaunimą į darbo ir švietimo rinkas ir mažinti nedarbą. Šio projekto tikslas mums, koordinatoriams, kartu yra ir priežastis, dėl ko mes atėjome dirbti.

O kas jus asmeniškai atvedė prie būtent šio projekto?

Man patiko labai gražus projekto tikslas padėti NEET jaunimui. (NEET jaunimas – tai 15-29 metų jaunuoliai, kurie nesimoko, nedirba ir nėra registruoti darbo biržoje. Red. pst.) Pati kurį laiką buvau tokia neaktyvi jaunuolė, todėl noriu pasidalinti savo įgyta patirtimi su kitais jaunais žmonėmis. Ir dar – pašaukimas būti su jaunimu. Dar studijuodama supratau, kad man patinka bendrauti su jais, jiems padėti. Be to, turiu altruistinį tikslą keisti neigiamą visuomenės požiūrį į jaunimą.

Taigi, jūsų gyvenimo kelias prieš projektą buvo panašus?

Taip. Suprantu, kaip yra sunku surasti, atrasti norimą darbo vietą, kaip kartais trūksta pagalbos ir žinių, todėl man įdomu dalintis tuo, ką pati patyriau, galiu suprasti jaunuolį, o ne kalbėti pasiremdama tik formaliomis žiniomis ir teorijomis.

Kiek anksčiau kalbėjomės apie projekto naudą jaunimui. O kokia projekto nauda jums?

Mane beprotiškai žavi buvimas, santykio kūrimas su jaunuoliu. Džiugu matyti kaip neprieinami jaunuoliai atsiveria, o nedrąsūs tampa aktyviais. Gera atrasti santykį su jais, suprasti jų istorijas, problemas, sukurti savitą, šiltą bendravimą, keistis kartu su jais... Tai teikia laimės, džiaugsmo ir pasitenkinimo savimi kaip socialine darbuotoja. Jaunystė – tai amžius, kai stengiesi pažinti save, kažką išbandyti. Kartais tau trūksta palydėjimo, nukreipimo ir leidimo suklysti. Tai, jog galiu pabūti pagalbos ranka, kai jos reikia, man teikia be galo daug laimės.

Koks jūsų, kaip projekto koordinatorės moto?

Pamatyti jaunuolį, o ne skaičių. Aš noriu išgirsti jų situacijas, istorijas, juos pažinti, nebijoti priimti kitokių jaunuolių.  Juk jeigu jaunas žmogus maištauja, tai nereiškia, jog jis yra blogas, jis – tiesiog savęs dar nepažinęs jaunas asmuo.

Galima sakyti, jog jūs sau ir kitiems laužote prieš jaunuolius nukreiptus stereotipus!

Labai juokinga stebėti, kai atėjus pašaliniam žmogui į projekto dalyvių grupę, jaunuoliai susigūžia aplink mane, ima klausti, kas čia per pašalinis žmogus ir sako, kad su jais niekas negalėtų dirbti. Tuomet atsakau: bet aš su jumis dirbu! ,,Ai tai jūs tai kas kita,“- sako jie.

Kiti žmonės jiems yra lyg aiškintojai. Aš siekiu juos suprasti, padrąsinti siekti savo svajonių, kviečiu būti kartu, dalintis mintimis, nebijau su jais konfrontuoti. Kartais jaunuolio net artimoje aplinkoje niekas negirdi, nuvertina jo profesinius pasirinkimus ir svajones. Per pavyzdžius ir patirtį parodai, jog nebūtinai tie stereotipiniai nuostabūs darbai ar mokslai atneš tau tavo laimę. Kažkaip labai daug šneku apie jaunuolius. Bet jaučiu, kad man tai yra labai svarbu ir aš tuo degu.

 

Projektą „Atrasksave“ įgyvendina Lietuvos darbo birža, bendradarbiaudama su Jaunimo reikalų departamentu prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos. Projektas finansuojamas iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų ir Jaunimo užimtumo iniciatyvos lėšų.

 

Jeigu nori dalyvauti projekte, susisiek su JGI projekto „Atrask save“ koordinatorėmis:

el. paštu: jgi.patria@gmail.com;

tel. nr. +370 631 43 310 - Lina; +370 655 80 534 - Giedrė; +370 633 46 057 Justė

daugiauinformacijos: www.jaunimogarantijos.lt www.patria.lt; www.jrd.lt; www.ldb.lt; www.esf.lt.