LT EN
VŠĮ "Actio Catholica Patria"
Smalininkų g. 9
LT-44295 Kaunas
info@patria.lt
+370 600 19550

Pameistrystė – galimybė ,,pasimatuoti˝ profesiją

Būsimos profesijos pasirinkimas yra svarbus žingsnis kiekvieno jauno žmogaus gyvenime. Tačiau ką daryti, jei norint įgyti trokštamą specialybę tektų pakloti neįkandamą sumą? Arba jeigu jaunuolis dar tiksliai nežino, ką nori veikti ateityje, tačiau siekiaišbandyti save įvairiose sferose?21-erių kaunietis Karolis turi atsakymą į šiuos klausimus. Vaikino patirtis įrodė, kaip glaudus bendradarbiavimas tarp privataus ir nevyriausybinio sektoriaus gali suteikti nuostabią galimybę išmėginti svajonių arba tiesiog dominančią profesiją.

 

Mėgstantis maišyti kokteilius savo draugams Karolis dažnai pasvajodavo apie galimybę tapti barmenu, tačiau niekada rimtai negalvojo įgyti šią profesiją. ,,Barmeno darbas mane visad traukė, tačiau nebuvau tikras, ar tai mano pašaukimas. Svajojau mokytis Lietuvos somelje mokykloje ir įgyti profesionalių žinių, tačiau tai – ne mano kišenei“,– pasakojo vaikinas. Šiomis savo mintimis Karolis pasidalino su nevyriausybinės organizacijos ,,A. C. Patria“ atviro jaunimo centro ,,Vartai“ psichologe JustinaKiudyte. Specialistė nusprendė jaunuoliui padėti ir pagalbos kreipėsi į organizacijos socialinį partnerį – vieną Kauno viešbučių. Viešbučio restoranas sutiko Karolį priimti lanksčiai dviejų mėnesių pameistrystės praktikai, kurios metu jaunuolis galėtų ,,pasimatuoti“ profesiją ir išsiaiškinti, ar tai jam tikrai tinka.

 

Per porą praktikos mėnesiųKarolis įgavo nemažai patirties,ir saulukė pasiūlymo pratęsti praktikos laikotarpį – šįkart jau už užmokestį.,,Manau, kad mokymasis praktikos metuyra nuostabi galimybė susidėlioti mintis ir suvokti dominančio darbo specifiką,– neabejoja vaikinas,–Viena yra svajoti apie barmeno profesiją, o kita pasitikrinti, kaip tau sektųsi operatyviai aptarnauti gausiai į restoraną sugužėjusius svečius.“ AJC ,,Vartai“ psichologė J. Kiudytė taip pat mato šio mokymosi naudą. Pasak jos, tokiu būdu jaunuolis gali praktiką lanksčiai derinti su pagrindiniu savo darbu. ,,Karolio problema buvo ta, kad tiksliai nežinodamas, ar barmeno profesija yra tai, ką norėtų veikti visą likusį gyvenimą, jis nesiryžo mokėti milžiniškas sumas už privatų mokslą ar porą metų praleisti mokantis profesinių subtilybių viešojoje profesinėje mokykloje. Ši dviejų mėnesių pameistrystės praktika puikiai pasitarnavo jam įgaunant patirties ir suvokiant, kokia iš tikrųjų yra barmeno profesija.“

 

karolis.jpg (regular, 500x375)

 

Nors praktika viešbučio restorane nebuvo ilga, Karolis tikina išmokęs nemažai: ,,Anksčiau kokteilius maišydavau tik draugams, tačiau restorane per vakarą kartais apsilankydavo per šimtą žmonių, tad tempas buvo greitas – tai puiki galimybė pasitikrinti, ar sugebėtum dirbti tokį darbą. Taip pat išmokau taisyklingai ruošti kokteilius, juos reprezentatyviai patiekti. Jei vis dėlto nuspręsiu pasilikti šioje sferoje, tokios žinios ateityje tikrai pravers.“ Vaikinas taip pat įgavo nemažai naujų socialinių kompetencijų – pameistrystės metu jaunuolis mokėsi bendrauti su verslo klientais, o kadangi teko aptarnauti nemažai užsieniečių, tobulėjo ir jo anglų kalbos žinios. Praktika naujame kolektyve ir, dažnu atveju, komandinis darbas lavino jaunuolio asmeninius bei kolektyvinius sugebėjimus. Nors Karolis vis dar nežino, ar savo tolimesnį gyvenimą sies būtent su barmeno specialybe, pasibaigus pameistrystės laikotarpiui jis gavo pasiūlymą pasilikti praktikos vietoje ilgesniam laikui, taip pat sulaukė puikių rekomendacijų. ,,Pameistrystė – išeitis neturint galimybės mokytis profesinėje mokykloje. Abejais atvejais profesijos subtilybių mokoma per praktiką, tačiau mokymasis realioje darbo vietoje žymiai efektyvesnis“, – teigia jaunuolis.

 

J. Kiudytė neabejoja, kad glaudus bendradarbiavimas tarp nevyriausybinių bei verslo organizacijų gali pagelbėti ir daugiau jaunuolių siekiant savo svajonės. ,,Karolio atveju mums buvo lengva kreiptis į jo praktikos vietą, kadangišis viešbutis yra mūsų organizacijos partneris ir bendradarbiaujame ne tik pameistrystės srityje. Praktikos metu jaunuolis dirbo atsakingai ir darbščiai, tad nauda buvo abipusė. Skatinu ir kitas verslo organizacijas atsiverti bendradariavimui su pelno nesiekiančiomis organizacijomis ir sukurti daugiau galimybių jauniems žmonėms.“, – kvietė specialistė.