LT EN
VŠĮ "Actio Catholica Patria"
Smalininkų g. 9
LT-44295 Kaunas
info@patria.lt
+370 600 19550

O ką gali patirti per keturias dienas?

„Tai o šiais metais bus žygis ar ne?“, „O kada Vertimų žygis?“, „O ką ten veiksim?“ – tokie ir panašūs klausimai liejosi atvirame jaunimo centre „Vartai“ gerą mėnesį. Ir ne be reikalo – juk kiekvienais metais jau yra įprasta, kad rugpjūčio mėnesį visi keliauja į Vertimų žygį. Tik šiais metais prie žygio vietos atsirado ir visai stovyklai. Taigi rugpjūčio 17-20 dienomis devyniolika kupriniuotų ir batuotų stovyklautojų, išvyko ieškoti patyrimo į Vertimų stovyklavietę, esančią Jurbarko rajone. Kas gi vyko tas visas dienas ir kuo ši stovykla tokia ypatinga?

Visų pirma čia buvo galimybė mokytis įvairių, atrodo, paprastų dalykų: susiplanuoti daiktus taip, kad jie tilptų į kuprinę, pagaminti sumuštinį, pietus ir vakarienes ne tik sau, tačiau ir likusiems stovyklautojams,  sukviesti visus į užsiėmimą, gyventi nameliuose su mažiau pažįstamais bendraamžiais, susikurti savo voką būsimiems laiškams, išsėdėti ryto ar vakaro suktinyje (taip jaunuoliai vadina rytines ir vakarines refleksijas). Tačiau kartais tokie, net ir paprasti dalykai, pakeitus erdvę ir kompaniją, su kuria esi, tampa nemenku iššūkiu ir Vertimų stovykla buvo ta vieta, kurioje šiuos iššūkius kiekvienas galėjo nugalėti savais būdais. Visų antra, tai buvo galimybė išbandyti dar nematytas ir nepatirtas užduotis: susikabinus su kitais pasiekti įvairius objektus, visiems laikant virvę sudaryti kvadratą ar pernešti vieni kitus ant nugaros per „lavos upę“. Buvo galimybė statyti plaustą ir vėliau juo plaukti upe, nugalint atsirandančius nerimą ir baimę, nestabilumą ir ateinančią vakaro tamsą. Buvo galimybė įvykus konfliktui sėdėti ir visiems kartu jį spręsti bei išsiaiškinti dalykus, konstruktyviai išreikšti savo emocijas ir jausmus, pasakyti mintis, kurių ne visada pasakai, nes gal nejauku, o gal nesinori... Buvo galimybė savo ryto nuotaiką parodyti lapuose spalvomis, kurios vėliau persikėlė ant rankų, kojų, pilvų ir veidų.  Buvo galimybė statytis palapines, kepti bananus su šokoladu ir šnekėtis prie laužo šviesos. Juk ne visada tokių dalykų, kurie leidžia susipažinti su kitais ir savimi, suartėti ir tapti komanda, gali patirti kasdieniniame savo gyvenime. Na, o trečia – Vertimuose buvo galimybė reikšti visus savo jausmus: laimę, džiaugsmą, nusivylimą, nuostabą, išgąstį ir nerimą, pyktį, pasididžiavimą savo komanda ir kt. Čia buvo galimybė juos ne tik jausti, suprasti, išreikšti tačiau ir ieškoti iš kur jie kyla, o gal netgi ir pabandyti surasti kur ir į kokį „stalčių juos padėti“.

dsc_0633.jpg (regular, 500x333)   21017440_1641700359196666_1567517582_o.jpg (regular, 281x500)

Tai visgi kuo svarbi buvo ši stovykla? Turbūt todėl, kad čia atvykę galėjo mokytis ne tik būti vieni su kitais, mokytis skirtingai prieiti vieni prie kitų, skirtingai bendrauti, atrasti kaip sugyventi visas keturias dienas, tačiau ir pabūti su savimi, tokiu/-ia, su kokiu/-ia ne visuomet turi laiko pabūti, o gal kartais ir nesinori pabūti vienumoje ir pasiknaisioti kas gi ten, viduje, vyksta. Ir tūrbūt todėl, kad čia gali daryt dalykus pirmą kartą, bet juos atsiminti ilgam. Ir dar todėl, kad čia nebėgi nuo sunkių temų, o apie jas kalbi ir jas sprendi. Ir turbūt todėl, kad čia gimsta draugystės, patyrimų pasidalinimai, gardžiausi maisto receptai ir įvairiausi žodžiai norint apibrėžti ką gi pasiimi iš prabėgusių keturių dienų.

„O gal pratęsiam stovyklą savaitei...?“

img_1318.jpg (regular, 500x333)  img_1479.jpg (regular, 500x333)

Atvirame jaunimo centre „Vartai“ veikia atvira erdvė, kurioje jaunas žmogus gali praleisti laisvalaikį saugioje aplinkoje (be smurto, patyčių, svaigalų ir pan.), užsiimti jų mėgstama veikla (įvairūs stalo, lauko ir kiti žaidimai, kūrybinės dirbtuvės, muzikavimas ir t.t.), įgyvendinti savo idėjas, diskutuoti jiems rūpimomis temomis bei pagal poreikį gauti emocinį palaikymą ir individualią pagalbą. Atvirame jaunimo centre nuolatos dirba socialinė darbuotoja ir psichologė, vietiniai bei tarptautiniai savanoriai ir praktikantai, kurie išmano jaunimo tarpusavio santykius, jų individualų elgesį ir nuolat dalyvauja visose jaunimo centro veiklose bei padeda jaunuoliams laikytis esamų taisyklių, padeda spręsti kylančius konfliktus, atitinkamai reaguoja ir tematizuoja kylančius klausimus. Atviras jaunimo centras “Vartai” atviras nuo antradienio iki penktadienio 15-19h ir yra įsikūręs senamiesčio rūsyje (Jakšo g.2, vidinis kiemelis).

dsc_0638.jpg (regular, 500x333) 

 

Atviro jaunimo centro „Vartai“ veikla yra dalinai finansuojama Jaunimo reikalų departamento prie socialinės apsaugos ir darbo ministerijos lėšomis.

socialines_apsaugos.jpg (mini, 54x58)jrdlogo.jpg (thumb, 160x77)