LT EN
VŠĮ "Actio Catholica Patria"
Smalininkų g. 9
LT-44295 Kaunas
info@patria.lt
+370 600 19550

„Mettere in piazza” – KUR YRA PRIVATUMAS?

paroda_kvietimas.jpg (regular, 500x265)

 „A.C.Patria” atvirame jaunimo centre „Vartai” visą mėnesį veikė „Europos savanorių tarnybos” savanorio Luca Giannone fotografijų paroda. Jis Italijoje studijavo fotografiją, atvyko į  Lietuvą ir vienerius metus savanoriaus atvirame jaunimo centre „Vartai” ir „A.C.Patria”. 23-ejų metų  italas kviečia į autorinę fotografijų parodą „Namai Gatvė Namai”  (“Home Street Home”) ir kelia klausimą: „Kur yra privatumas?” Tai tema, kuri jam rūpėjo jau studijų metais, o jos aktualumą patvirtino į parodos atidarymą susirinkę jauni žmonės iš Kauno. Informacija apie parodą juos pasiekė socialiniuose tinkluose.

luca_paroda1.jpg (regular, 500x333)

 

Savo fotografijomis Luca provokuoja mus diskutuoti apie šių dienų reiškinius: privatumo ir viešumo sanpyną socialiniuose tinkluose, socialinių tinklų ir realaus gyvenimo skirtį, skatina klausti ir mąstyti apie asmeninio gyvenimo detalių interneto erdvėje viešinimą. Šia tema aktyviai diskutavome su parodos dalyviais. Kritinis jaunų žmonių mąstymas ir gebėjimas analizuoti, suprasti, kokios grėsmės ir pavojai gali tykoti, kai internete viešinama asmeninė informacija, padėjo giliau pažvelgti į šį reiškinį. Dalinomės pavyzdžiais apie tai, kad asmeninę informaciją neretai tikrina darbdaviai, norėdami plačiau pažinti būsimą darbuotoją. Viešumoje publikuojamos asmeninio gyvenimo akimirkos gali tapti ir priežastimi teikti pirmenybę būsimam darbuotojui arba atsisakyti jo kandidatūros.

lucapardoda2.jpg (regular, 500x333)

 

Moksleiviško amžiaus merginos bendravo ir dalinosi patirtimi apie tai, ką reiškia bendrauti socialiniuose tinkluose ir kaip tai skiriasi nuo gyvo, tikro bendravimo su žmogumi. Bendraudami tik nuotoliniu būdu žinutėmis kompiuterio ekrane prarandame galimybę matyti ir atpažinti žmogaus kūno kalbą, ne tik parašytais žodžiais siunčiamus signalus. Be to, bendravimas socialiniuose tinkluose suteikia fragmentiško bendravimo patyrimą: tu čia esi, čia jau nesi, žinučių tekstas dažnai rašomas ne vientisas. Diskusijos metu viena mergina reagavo, kad labai džiaugiasi galėdama rašyti laiškus ranka ir tokius gauti. Vis dar svarbu yra asmeniškumas, rašysenos vingiai, žodžių pabraukimai, paryškinimai, netgi klaidos, kurios popieriaus lape lieka įamžintos.

lucaparoda4.jpg (regular, 500x333)

 

Dar viena paliesta tema apie keliasluoksnį žmogaus gyvenimą: socialiniai tinklai suteikia galimybę kurti savo tapatybę, neretai – skirting nuo tos, kokia iš tikrųjų yra: būname gražesni, aktyvesni ir tik laimingi. Retas kuris dalinasi liūdesio nuotaikomis, o būtent tai gali paskatinti stebėtoją menkinti save: nuolat internete matau laimingus žmones, keliaujančius, visur dalyvaujančius, o jeigu man nesiseka, jeigu nedirbu, nesimokau, neturiu artimų draugų – galiu imti jaustis nevykėliu. Tai aktualios temos ir mums, dirbantiems su jaunimu, kad galėtume geriau pažinti ir atpažinti, kas kartais slepiasi žmoguje.

 

lucaparoda5.jpg (regular, 500x333)

Luca Giannone fotografijos yra alegorinis, tačiau tuo pačiu įtikinantis ir realus būdas skirtingais aspektais paliesti visuomenę, kurioje mes gyvename, ir paskatinti susimąstyti apie mūsų individualumo demonstravimą. Šiose fotografijose vaizduojami kasdienybės momentai, kurie tiesiogiai (arba, jei patogiau – fiziškai) patalpinami aikštėje (pagal itališką posakį „mettere in piazza”). Šios fotografijos yra surežisuotos. Iš tiesų, naudodamiesi skaitmeninėmis sistemomis  mes linkę veikti arba dramatizuoti savo realybę. Siekdami kontroliuoti, kas mes esame, redaguodami savo gyvenimus ar paprasčiausiai prisitaikydami, mes pamirštame savo intymiausius, giliausius troškimus ir norus.

Su džiaugsmu dėkoju Lucai, kuris pasidalino savo kūryba ir paskatino apie kasdienybę pamąstyti kitaip.

 

 

Birutė TARASKEVIČIŪTĖ, „A.C.Patria” savanorių mentorė