LT EN
VŠĮ "Actio Catholica Patria"
Smalininkų g. 9
LT-44295 Kaunas
info@patria.lt
+370 600 19550

Lietuviai užsienyje!

Ieva Šerelytė

EVS savanorė Klinoje, Kosove.

Projektas: Kultūriniai mainai. Lietuva – Kosovas.

1.jpg (regular, 276x208) 2.jpg (regular, 309x205)

Sveiki visi! Linkėjimai iš pavasarėjančio Kosovo. Jau  beveik du mėnesiai kaip aš čia  – nedideliame Klinos miestelyje, apsuptame nepaprasto grožio kalnų bei žmonių šypsenų.

Pažinti kultūrą, tapti bendruomenės dalimi, pajausti Balkanų dvasią, suprasti ir DALINTIS – manau, kad tai yra vieni iš svarbiausių dalykų savanoriaujant.

Praėjus kelioms savaitėms nuo mano atvykimo, kartu su jaunimu nusprendėme surengti kultūrinius mainus, siekiant geriau pažinti vieni kitus, pristatyti savo šalių kultūrą, gyvenimo būdą, žmones ir žinoma… MAISTĄ.

3.jpg (regular, 248x168) 4.jpg (regular, 233x155)

Šių mainų metu pamačiau, kokia nuostabi yra Kosovo gamta, kokias vietoves būtinai turiu aplankyti, taip pat sužinojau negirdėtų dalykų apie šalies kultūrą, tradicijas. Susižavėjau Kosovo tradiciniais drabužiais – spalvingais, su daugybe papuošalų ir įvairiausių raštų. Su jaunimu atradome šiek tiek panašumų tarp vietinių ir Lietuvių tradicinių drabužių.

Pradėdama Lietuvos pristatymą, pirmiausia uždaviau klausimą, ką jaunimas žino apie Lietuvą. Atsakymai mane labai nudžiugino. Turbūt nenuostabu, kad paminėjo krepšinį, bet taip pat žinojo Lietuvos  sostinę (nesumaišė su Ryga :)), paminėjo Baltijos jūrą ir bulves. 

Sekančią dieną organizavome tradicinio maisto mainus. Čia susidūriau su nedideliais sunkumais, nes buvo sunku rasti kai kuriuos produktus. Kosove jie naudoja jogurtą, tad šaltibarščius teko gaminti su juo. Taip pat buvo sunku rasti juodos duonos. Ją parduoda tik sveikų produktų skyriuje, o ir kaina nemaža. Pagrindiniai mano paruošti patiekalai buvo šaltibarščiai, kepta duona su sūrio padažu, duonos ir pupelių mišrainė bei keptų bulvių bandelės. Kosove pagrindinis tradicinis maistas yra ivairūs pyragai (Pite) bei kepiniai iš miltų. Taip pat jų maisto racione galima rasti nemažai bulvių ir mėsos patiekalų. Taigi jaunuoliai surengė tikrą puotą – priruošė daugybę pyragų, bandelių, blynelių, pradedant labai saldžiais ir baigiant labai sūriais. Lietuviškas maistas jaunuolių per daug nesužavėjo, o paragauti “tos keistos rožinės spalvos sriubos” buvo iššūkis :) 

Apsivalgėm visai savaitei bei nuostabiai praleidom laiką kartu.

 

KITOS LIETUVIŲ ISTORIJOS ČIA:

Europos Savanorių Tarnyba yra nepamirštama gyvenimo kelionė, paliekanti neišdildomus įspūdžius, kuriais norisi dalintis ir raginti nepraleisti progos į šią kelionę leistis kitiems jauniems europiečiams.

Tomas, atliekantis savanorystę Austrijoje, pataria baimes sprogdina it muilo burbulus ir savo bloge rašo apie patirtį savanoriaujant užsienyje bei dalinasi išmintimi su savanoriauti trokštančiais jaunuoliams! Daugiau skaityk čia: http://tomasbimbiris.lt/2015/02/02/nori-keliauti-bet-nezinai-kaip-ieskai-darbo-bet-visur-reikalauja-patirties-visa-tai-ir-dar-daugiau-est/

 

Vilius EST atlikea Ispanijoje, savo bloge jis dalinasi ne tik nuotaikingomis nuotraukomis, bet ir spontaniškomis savanorystės istorijomis: https://evsconfesionesdeunvoluntario.wordpress.com/category/vilius/

 

Prancūzijoje savanoriaujanti Radvilė dalinasi savo požiūriu į stereotipus apie prancūzus ir neplanuotas keliones, į kurias nuveda naujos atrptautinės pažintys: http://evs-quatre-vingt-treize.blogspot.fr/2014/11/evs-why.html

 

Kristina savanoriauja šiaurės Italijoje ir rašo apie maistą, keliones, išauklėtus italus ir gyvenimo ypatumus svečioje šalyje: https://krisnainita.wordpress.com/