LT EN
VŠĮ "Actio Catholica Patria"
Smalininkų g. 9
LT-44295 Kaunas
info@patria.lt
+370 600 19550

Kas slepiasi už Vartų?

Atsitinka kartais gyvenime, kad netyčia nugirsti žodžius „atviras jaunimo centras“, tačiau net neįsivaizduoji, kas tai yra ir kam tai reikalinga. Lygiai taip pat jaučiausi prieš tai, kai pravėriau Patria „Vartų“ duris. Tikriausiai ne atsitiktinai pasirinktas toks simbolinis pavadinimas – „Vartai“. Kas už jų slepiasi ir kaip ten patekti? Galiu atskleisti dar vieną įdomią detalę – šie „Vartai“ yra įsikūrę tikrų tikriausiame rūsyje, kuriame tikriausiai nuolat gali išgirsti būgnų ir gitarų garsus... Bet apie viską nuo pradžių.

img_0321.jpg (regular, 333x500)

„Actio Catholica Patria“ yra nevyriausybinė organizacija, kurioje yra veikiantis savanorių centras, supažindinantis plačiąją visuomenę su vietinės ir tarptautinės savanorystės galimybėmis bei savarankiško ugdymo centras „Kitaip“, kuriame dirbama su jaunuoliais, augusiais vaikų globos namuose. Taip pat šioje nevyriausybinėje organizacijoje yra rengiami metodiniai mokymai darbo su jaunimu, atviro darbo, darbo su grupėmis, tarpkultūrinio mokymo temomis, nes šios organizacijos specialistai turi patirties ne tik su savanoriais ir jaunuoliais iš vaikų globos namų, bet ir aktyviai dirba su 15-29 metų jaunimu, kuris yra įsitraukęs į atviro jaunimo centro „Vartai“ veiklą. 

 Visų pirma, tiems, kurie tiki faktų ir statistikos galia, derėtų paminėti keletą svarbių dalykų apie tai, koks socialinis ir visuomeninis kontekstas skatina tokių centų veiklą. Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento statistiniais duomenimis 2014 metais vienas 15 metų ir vyresnis Lietuvos gyventojas vidutiniškai suvartojo 14,9 litro absoliutaus alkoholio. Per 2014 metus vienas 15 metų ir vyresnis gyventojas surūkė 58,5 cigarečių pakelius. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto atlikto Pasaulio sveikatos organizacijos koordinuojamo tarptautinio mokyklinio amžiaus vaikų gyvensenos ir sveikatos tyrimo duomenimis, 2010 m. nors kartą per savaitę vartojančių alkoholinius gėrimus buvo maždaug kas dešimtas tiriamasis (12,9 proc. berniukų ir 8,1 proc. mergaičių). Tarp penkiolikmečių berniukų šis rodiklis siekė 25,2 proc., tarp penkiolikmečių mergaičių – 16,9 proc. 2014 metais iš nusižudžiusių žmonių skaičius Lietuvoje siekė 930.  Akivaizdu, kad įvairios socialinės jaunų žmonių problemos dažnai susijusios su narkotinių medžiagų vartojimu, nesugebėjimu rasti išeities iš susiklosčiusių situacijų ir kt. Jauniems žmonėms dažnai trūksta emocinės paramos, kai kuriais atvejais juos lydi netikrumo, nerimo, pasimetimo, vienišumo jausmas, yra susiduriama su tarpasmeninių santykių problemomis. Būtent šis poreikis teikti emocinę pagalbą jaunimui skatina atvirų jaunimo centrų atsiradimą, kuriuose dirba profesionalūs socialiniai darbuotojai ir psichologai, padedantys jaunuoliams užtikrinti saugią aplinką, tvarkytis su kylančiomis emocijomis ir problemomis.

Nors ir naivu būtų tikėtis, kad atviri jaunimo centrai išspręs visas šias problemas, tačiau tai yra pirmas žingsnis link to, kad jaunuoliai galėtų užmegzti šiltą santykį su bendruomene, jaunimo centre dirbančiais darbuotojais ir bendraamžiais, lankančiais šią vietą. Atrodo, šie dalykai yra lengvai suprantami, tačiau jaunuoliams tai gali reikšti itin daug.Vartuose sukurta neformali aplinka skatina jaunus žmones mokytis savarankiškumo,bendravimo, atradimo džiaugsmo, kviečia pažinti kitokią bendravimo kultūrą ir erdvę. Grįžtant prie simbolinio „Vartų“ pavadinimo, kai kuriems jaunuoliams ši vieta atveria vartus į „antrus namus“, kuriuose gali būti savimi.

Kaip visa tai veikia ir kas vyksta jaunimo centre? Jame galima rasti ne tik muzikos instrumentus, kuriais beveik kiekvieną dieną groja jaunuoliai, tačiau ir stalo teniso stalą (žaisti išmoksta turbūt visi „Vartuose“ apsilankę), stalo futbolą, gausybę stalo žaidimų, didžiulę knygų lentyną ir net virtuvėlę, kurioje vyksta pačio skaniausio maisto gaminimo vakarai! Dar galima netyčia užklysti į filmų vakarus ir įsitraukti į neformalias diskusijas, pradedant temomis apie mokslus, kam reikalingas kompiuteris ir užbaigiant apie tai, kas yra meilė.

Pirmą kartą, apsilankius „Vartuose“ mane pasitiko dar ir sienos,pasakojančios istorijas apie tai, kas ten vyksta: įvairūs piešiniai, dirbiniai, plakatai, nuotraukos atskleidžia ne sausus statistinius faktus, bet tikrą ir nesuvaidintą gyvenimo atkarpą tų žmonių gyvenime, kuriems „Vartai“ tampa antraisiais namais.

Projektą „Atrask save“ įgyvendina Lietuvos darbo birža bendradarbiaudama su Jaunimo reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos. Projektas finansuojamas iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų.

logai.jpg (regular, 500x63)

 

Susisiek su JGI projekto „Atrask save“ koordinatorėmis:

El.paštu: jgi.patria@gmail.com

Tel. nr.:+37063143310 ; +37065580534 ;

Daugiau informacijos: www.patria.lt; www.jrd.lt; www.ldb.lt; www.esf.lt