LT EN
VŠĮ "Actio Catholica Patria"
Smalininkų g. 9
LT-44295 Kaunas
info@patria.lt
+370 600 19550

Kaip tapti savarankiškam visuomenėje, kurioje svarbu išlikti?

Nevyriausybinė organizacija „A.C.Patria“ jau 25 metus dirba su savanoriaujančiais jaunais žmonėmis. Rugsėjo mėnesį nuvilnijo organizacijos 25-mečio minėjimo renginiai. Vyko konferencija Kauno miesto savivaldybėje „Savarankiškam gyvenimui pasiruošęs jaunas žmogus“, atviro jaunimo centro „Vartai“ (pirmojo Lietuvoje!) 10-mečio minėjimas ir šventinis vakaras šeštadienį, kuris prasidėjo šv. Mišiomis, vėliau vyko gyvais buvusių vadovų pasakojimais apipinta ekskursija po buvusius „A.C.Patria“ biurus bei koncertas ir jaukus pabendravimas su esamais ir buvusiais darbuotojais, partnerių organizacijų atstovais.

 

Gyvenam išlikimo vertybių visuomenėje

Konferencijos metu buvo skaitomi pranešimai apie tai, kas iš esmės yra savarankiškumas, kodėl jis apskritai reikalingas ne tik jaunam, bet kiekvienam žmogui, tuomet buvo pereita prie socialinio ir jaunimo darbuotojo, mentoriaus vaidmens palydint jauną žmogų savarankiškumo link. Vėliau kiekvienas „A.C.Patria“ centras pristatė savo veiklos pobūdį ir metodus, kaip padeda jaunam žmogui augti savarankiškėjant: pristatyti atviro darbo su jaunimu principai, savarankiškumo ugdymo centro „Kitaip“ atliktas tyrimas apie įgyjamus įgūdžius gyvenant lydimajame būste ir savanorių centro pristatymas per konkrečius jaunų žmonių patyrimus, atradimus savanoriaujant ne pelno siekiačiose įstaigose. Socialinio mokslų daktarė, dėstytoja Ramunė Jurkuvienė kalbėjo apie visuomenės vertybes pagal longitudinius Ilgeharto atliekamus tyrimus: visuomenėje gali vyrauti tradicinės, išlikimo, racionaliosios ir gerovės nuostatos, kurios sukuria visuomenės būvio procesus, struktūrą. Panašu, kad šiuo metu mūsų visuomenė gyvena išlikimo kontekste: kiekvienas stengiasi demonstruoti, rodyti savo jėgą, tai, ką turi geriausio, o ne galią (suprantama kaip galėjimas veikti, daryti, priimti vykstančius procesus, būti, išbūti). Vadinasi, visuomenėje, kurioje vyrauja tokia sankloda, sunkiai būtų galima tikėtis geranoriško bendradarbiavimo, nes žmogui juk sunku matyti toliau savo kiemo ir toliau nei jo paties nosis siekia, kai rūpi išgyventi pačiam arba demonstruoti savo jėgą: kai esi susikoncentravęs į save, nieko aplink nematai. Pranešėja teigė, kad „Gyvenam visuomenėje, kuri neturi bendro tikslo, negyvena realybėj, svarbu rasti kaltą ir jį nubausti; kas kokią jėgą turi – ją demosntruoja“. Ir kaip tada tokioje išlikimo vertybių visuomenėje vietą sau atrasti gali silpnesnis, nebūtinai žavus ir daug sugebantis jaunas žmogus, kuriam reikalingas palydėjimas, mokymasis geriau save pažinti ir atrasti savo unikalius būdus veikti ir kelius eiti, savo unikalų būdą būti? 

 

Kalbėtis – fundamentalu ir būtina

Vėliau skambėjo pranešimas anglų kalba, kurį skaitė socialinio darbo ekspertė iš Olandijos Lies van Weezel, kuri konkrečiais pavyzdžiais ir atvejais grįsdama teigė, jog bendrauti yra fundamentalu, ir yra svarbu tam skirti laiko. Kalbėjimasis yra pagrindinis darbo su jaunu žmogumi įrankis, norint jį išgirsti, suprasti. Santykio kūrimas ir siekis išbūti situacijoje, bet nebėgti, o įsisąmoninti patirtį, priimti sprendimus yra viena iš esminių „A.C.Patria“ laikysenų dirbant su jaunu žmogumi. Neversti, nespausti, bet būti, išbūti, pasitikėti ir mažais žingsneliais judėti į priekį. Maži pokyčiai irgi yra laimėjimai. Ir iš tikrųjų, atvirame jaunimo centre metus kampe sėdėjęs jaunuolis ima bendrauti ir dalyvauti grupės veikloje, jaunuolis, gyvenantis lydimajame būste, išmoksta apsispręsti, kaip ir kam skirti savo turimus kišenpinigius ir laikosi susitarimo, savanoriavęs jaunas žmogus nugalėjo baimę viešai kalbėti ir užkalbinti nepažįstamą žmogų – tai yra pasiekimai, mums tai yra laimėjimai, kurie keičia žmogų ir keičia pasaulį.  

 

Savanorystė – padeda atrasti save

Savanorystė yra jauną žmogų ugdanti veikla, galimybė tobulinti konkrečius praktinius įgūdžius ar kompetencijas. Mokėjimo mokytis, iniciatyvumo ir verslumo, bendravimo ir bendradarbiavimo, skaitmeninio raštingumo, kultūrinės raiškos ir kitos kompetencijos, sunkumai ir asmens būdas veikti yra reflektuojami, kai savanorystės procese jauną žmogų lydi mentorius.

Neseniai nuvilnijo žinia, kad nuo 2018m. stojantiems į aukštąsias mokyklas bus pridėtas ketvirtis balo, jeigu januolis bus savanoriavęs ne trumpiau kaip tris mėnesius. Tai džiuginantis ir deramas dėmesys iš Švietimo ministerijos, nes neformalus ugdymas ženkliai prisideda prie jauno žmogaus savarankiškumo ugdymo, sąmoningumo augimo. Šią galimybę turi ir nacionaliniame savanorystės projekte „Atrask save“ dalyvaujantys jauni žmonės, kurie tam tikru savo gyvenimo laiku nedirba ir nesimoko. Tai mūsų visuomenės žmogiškasis kapitalas, į kurį investuojamas laikas, vykstantys procesai prisideda prie gyvenimo kokybės būklės: juk jaustis reikalinga bendruomenės dalimi yra reikšminga ir asmeniškai, ir plačiau – visuomenei. Sugebėdami pasirūpinti ne tik savo gerbūviu, bet žvelgti plačiau – padėsime išlikti kitiems ir patys išliksime.

 

Beveik visose veiklose gali dalyvauti jaunuoliai, pasirinkę jaunimo garantijų iniciatyvos projektą „Atrask save“. A.C.Patria, dirbanti su jaunimu jau 25-erius metus šiame projekte siūlo kartu su jaunuoliais ieškotis darbo ar mokymosi vietos, išbandyti savanorystę, būti tais žmonėmis, su kuriais jaunuoliai gali ateiti ir kalbėti, kartu kurti saugų ir įdomų laisvalaikį.

Projektą „Atrask save“ įgyvendina Lietuvos darbo birža, bendradarbiaudama su Jaunimo reikalų departamentu prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos. Projektas finansuojamas iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų ir Jaunimo užimtumo iniciatyvos lėšų.

 

Susisiek su JGI projekto „Atrask save“ koordinatorėmis:

El.paštu: jgi.patria@gmail.com

Tel. nr.: +37063143310 - Lina; +37065580534- Giedrė;

Daugiau informacijos: www.patria.lt; www.jrd.lt; www.ldb.lt; www.esf.lt

 

„A.C.Patria“ Savanorių centro savanorių mentorė Birutė Daugėlienė ir JGI projekto „Atrask save“ koordinatorė Lina

juosta.jpg (regular, 500x63)