LT EN
VŠĮ "Actio Catholica Patria"
Smalininkų g. 9
LT-44295 Kaunas
info@patria.lt
+370 600 19550

Kaip gyventi, kad būtų ilgai ir laimingai?..

KAIP GYVENTI, KAD BŪTŲ ILGAI IR LAIMINGAI?..

 

Daugelis žmonių tiesiog mėgaujasi gyvenimu ir nesuka galvos, kas bus rytoj, poryt ar nežinia kada. Svarbu dabar gera ir smagu. Ne paslaptis, kad seksas ir kiti kūniški malonumai taip pat. Bet ką jie slepia? Kiek apie juos žinio jaunuoliai? "Paauglystė kvailystė, kada išsilakstyti ir pagyventi, jei ne dabar?" Iš dalies tiesa... Bet kartais to kaina būna didžiulė.

 

Stovykloje birželio 2 d. turėta lytiškumo tema ir padovanoti prezervatyvai (ačiū rėmėjams www.sargiai.lt ir www.prezervatyvai.lt) atvėrė klodus temų, kurie kelia didelį nerimą man. Kiek ne teorinių, o praktinių žinių jaunuoliai žino? Daugelis iš mokyklos ar įvairių seminarų globos namuose atsineša žinias apie lytiškai plintančias ligas (ŽIV, Aids, sifilį, gonorėja, niežai ir kitas), seksą, nėštumą ir pan. Tačiau kiek gali atvirai kalbėti apie mylėjimąsi, artumą, apsaugą su antra puse ar atsitiktiniu partneriu? Kiek jas praktiškai naudoja? Kiek supranta pasekmę nesisaugojimo?

1.jpg (regular, 500x82)

 

Daug juoko... Nejaukumo... Puse lūpos kalbamų temų tarpusavyje ir priėjus asmeniškai su darbuotojomis... Tačiau abejingo nepalieka nė vieno. Tad kuo noriu pasidalinti šiandien? Norisi paliesti ir atkreipti tiek jauno žmogaus dėmesį, tiek specialisto į tai, ką aš kaip žmogus darau su savo ir kito gyvenimais. Patrios "Kitaip" centre aš vos 4 metus, bet dažnai susiduriu su situacijomis, kai dar nieko neturėdami jaunuoliai tapa atsakingi už kito gyvybę, pasigauna lytiškai plintančių ligų, kurios kartais yra labai sunkios, kaip sunku kurti santykius, kurie juos džiugintų, o ne kankintų. 

 

Šiuolaikinis tempas, klubai, alkoholis, narkotikai, žiniasklaida, filmai ir visa aplinka įsuka mus į tam tikrų stereotipų ir idilių verpetą: idealūs santykiai, gražios pabaigos, gyveno ilgai ir laimingai... Bet gyvenimas daug sudėtingesnis. Žmonės serga, pyksta ir taikosi, draugauja ir išsiskiria, kalbasi ir nesikalba... Dažniausiai nuo daug dalykų gyvenime tave gali saugoti atviras nuoširdus pokalbis. O kaip pogalais kalbėti apie santykius, seksą, ligas? Kaip suprasti, kad esi pasiruošęs bučiniui? seksui? rimtiems santykiams? Juk taip nelengva kalbėti apie tai, kas man patinka, kokią apsaugą naudosime, ką darysime, jei pastočiau? Ką jau kalbėti apie klausimą ar nesergi lytiškai plintančia liga?.. Dažniausias atsakymas - mums taip nebus, kam to reikia, kalbėjau, atstokit. Būk drąsi ar drąsus gilintis į savo jausmą - ko aš noriu? Kaip aš su tuo jaučiuosi? Atrask jėgų ir tvirtybės pasakyti - kad nesu dar pasiruošęs, noriu palaukti, susitarti ir suprasti, kaip tu tame jautiesi, noriu, kad girdėtum mane - aš bijau, man nejauku, noriu švenumo, dėmesio, sustok, nebenoriu; jei nereaguoja atsistoti ir išeiti. Taip pat girdėti vienas kitą ir priimti tiek vaikinui, tiek merginai, kad partneris nenori būti paimamas už rankos, apkabinamas, bučiuojamas ar pamylėtas. Prisilietimas, flirtas, mylėjimąsis, seksas turi būti malonumas abiems. O malonu ir gera, kai jaučiasi du žmonės laimingi. Tad ar tu laimingas/laiminga? Ir ar savo elgesiu darai kitą laimingu? Ar jis šypsosi ir juokiasi, kai tu šalia? Ar traukiasi ir piktėja, bijo tavęs?

 

sti_small.jpg (regular, 300x295)

Kita dalis, jei nusprendėte mylėtis. Ar žinai, kad pastoti gali visada, kai tik myliesi ir nesvarbu ar mylintis vaikinas užbaigs tavyje ar ne? Ar supranti, kad bet koks seksas be prezervatyvo yra rizika ne tik pastoti, bet ir užsikrėsti lytiškai plintančiomis ligomis? Ar žinai, kad prezervatyvą užsidedant reikia užspausti galiuką, kad turėtų sprema, kur nutekėti? Priešingu atveju jis plyšta ir neapsaugo nuo nieko... O tai žinoti turi abu ir mergina ir vaikinas. Tad jei esi mergina įsitikink, ar partneris moka tą daryti teisingai. Juk už nėštumą atsakingi būtumėt abu. Tai už apsaugą taip pat ;) Ar žinai, kad užsikrėsti lytiškai plintančiomis ligomis galima mylintis visais būdais - įprastu, oraliniu ir analiniu. Taip orališku taip pat. Tačiau yra ir tam prezervatyvų. Tad būk drąsus ir protingas - PASIDOMĖK;) O jei jau nutiko taip, kad seksas buvo nesaugus. Pažiūrėk filmuką, ar neturi kažkurio iš šių simtomų:

 

https://www.youtube.com/watch?v=qGYyguS89Io   

 

 

Radai simtomų? Nesnausk ir keliauk pas šeimos gydytoją pasitikrinti. Jis tikrai nusiųs tave pas specialistą pasidaryti tyrimų. Yra vietų, kur gali tą padaryti ir anonimiškai. Deja, bet dažniausiai tai nemažai kainuoja... google įvedęs "įstaigos, kur galima pasitikrinti lytiškai plintančias ligas" atrasi krūvą įstaigų ir jų kainų...

 

wp_20170522_11_15_16_pro.jpg (regular, 281x500)

 

Čia tik dalis klausimų, bet ar iš ties gali į juos atsakyti? Ar gali apie šias temas kalbėtis su partneriu ar partnere? O reikėtų, kad galėtum būti laimingas ir laime džiaugtis ilgiau nei vieną naktį, dieną, savaitę ar metus... Saugok save ir tikrinkis reguliariai savo gydymo įstaigoje nuo lytiškai plintančių ligų, saugokis mylintis ir būk drąsus kalbėtis su savo partneriu ar partnere pradedant santykius ir/ar lytinį gyvenimą.

 

logotipasstovyklos.png (regular, 500x171)