LT EN
VŠĮ "Actio Catholica Patria"
Smalininkų g. 9
LT-44295 Kaunas
info@patria.lt
+370 600 19550

Jaunuolis - kas tai?

Jaunuolis. Žodis, savyje talpinantis daugybę skirtingų minčių, emocijų, lakią fantaziją, sunkumus, džiaugsmus, stiprybes, norus, siekius ir svajones. Tai žodis, kuriame atsiranda degančios akys, noras prisidėti prie įvairių veiklų, daug neapibrėžtumo ir savęs ieškojimo. Nemenkas skaičius žmonių išgirdę žodžius „jaunas žmogus“ asocijuoja juos su nepagarba kitam, nusikalstama veikla, nuolatiniu socialinių tinklų tikrinimu, išmaniųjų technologijų naudojimu, brangaus laiko švaistymu. Nors atrodo, jog jaunuolis, vedinas savo energijos ir užsidegimo, gali nuversti kalnus, tačiau kartais, įvairių sunkumų veikiamas, jis nuklysta nuo kelio ir gyvenimo tikslo. Vieni sunkumai gali būti trumpi ir su iškilusiais nesklandumais jaunuoliai susitvarko patys, tačiau kitais atvejais jiems reikia palydėjimo savo tikslo atradimo link.

Vieni iš galimai priklausančių šiai sričiai jaunuolių – NEET jaunimas, t.y. niekur nedirbantys, nesimokantys, darbo biržoje neregistruoti ir mokymuose nedalyvaujantys 15-29m. amžiaus jauni žmonės. NEET terminas buvo pavartotas norint pakeisti apibrėžimą „Nulinis statusas“, kuris neaprėpė skirtingų priežasčių, dėl kurių jaunuoliai gali iškristi iš darbo ar švietimo sistemų. Apie jaunuolius, jų patiriamus sunkumus ir apie tai, kaip galima veikti norint palydėti jaunuolius atrandant savo stiprybes ir išeitis, pasakoja VšĮ Actio Catholica Patria jaunimo garantijų iniciatyvos projekto „Atrask save“ vietos koordinatorės, socialinė darbuotoja Asta Stankūnaitė ir psichologė Vaida Žliobaitė.

-          Kas yra jaunuolis? Kuo jis ypatingas?

Vaida: „Jaunuolis“ apibrėžia tiek paauglį, tiek jauną suaugusį žmogų, kuris žengia savarankiško gyvenimo link. Jaunas amžius išsiskiria būtent tuo, jog prisiimama vis didesnė atsakomybė už savo gyvenimą, ima ryškėti itin svarbūs klausimai, darantys įtaką tolimesniam gyvenimui – mokslo, specialybės, įsidarbinimo ir pan. Šalia to tampa svarbūs tarpasmeniniai santykiai, savęs tapatumo ir identiteto klausimai. Šis laikotarpis iš tiesų įdomus, tačiau tuo pačiu ir sudėtingas.

Asta: Visų pirma, paauglystė, jaunystė – ne diagnozė ar liga. Norisi akcentuoti, kad tai gyvenimo etapas, kuris vieniems – lengvas ir sklandus, kitiems gal kiek sudėtingesnis ar spalvingesnis. Jauną žmogų apibūdinčiau kaip ieškotoją – savęs, kitų, savo vietos, vertybių, savarankiškumo.

-          Su kokiais sunkumais susiduria jaunuoliai?

Vaida: Jaunuoliai susiduria su įvairiais klausimais, kuriuos galima būtų apibūdinti kaip „ko noriu aš, ir ko iš manęs nori kiti?“. Šalia visuomenės primestų nuostatų, populiariausių profesijų, prestižinių darbo vietų reikia atrasti tai, kas tinkama pačiam, kokie dalykai daro laimingu, atneša pilnatvės jausmą. Tokie pat principai galioja ir kalbant apie asmeninį gyvenimą, kai šeimos nariai turi vieną jaunuolio gyvenimo scenarijų, draugai – kitą, o pačiam jaunuoliui tenka ieškoti savojo, prisitaikant prie aplinkybių ir turimų resursų.

Asta: Šiais laikais žmonės, iš pirmo žvilgsnio, turi daug laisvės – rinktis, keliauti, pirkti ar būti taip kaip norisi būti. Bet kartu su laisve ateina ir didelė atsakomybė. Jaunas žmogus gyvena apsuptas pasirinkimo laisvės ir kartais toje laisvėje lengva pasimesti ir nebežinoti kuo ir kaip norisi būti. Taip pat nemažai sunkumų kyla norint tapti savarankišku – mokslai, studijos, darbo paieškos. Darbą rasti kartais ne taip ir lengva – trūksta darbo patirties, socialinių įgūdžių, o kartais tiesiog pasitikėjimo savo jėgomis.

-          Ką mes galime padaryti, kad palengvintume sunkumus?

Asta: Svarbiausia – būti šalia jauno žmogaus, kurti pasitikėjimu ir lygiavertiškumu grįstą santykį ir lydėti procese. Būti jautriems ir supratingiems.

Vaida: Svarbiausia jaunam žmogui yra leisti ieškoti, išbandyti, parodyti jo stipriąsias puses, leisti rinktis. Jaunas amžius yra skirtas ieškojimams, todėl svarbu „pasimatuoti“ profesiją savanoriaujant ar atliekant pameistrystę, kalbėtis su kitais suaugusiais žmonėmis, kurie palydėtų jaunuolį ieškant atsakymų, bet neprimestų jam savųjų. „Nenurašyti“ jaunuolio, kai jam nepasiseka, o skatinti bandyti toliau.

-          Kokia projekto „Atrask save“ nauda jaunuoliui?

Vaida: Projekto „Atrask save“ metu jaunas žmogus turės progą kalbėtis apie jam svarbius dalykus, išbandyti save savanorystėje, kartu su specialisto pagalba bandyti atrasti savo stipriąsias puses, kurias galėtų panaudoti toliau mokydamasis ar dirbdamas. Įvairios veiklos ir užsiėmimai bus pritaikyti pagal jaunuolio poreikius, todėl projektas pasižymi individualiu dėmesiu, skiriamu jaunam žmogui.

Asta: Didžiausias šio projekto privalumas – individualus palydėjimas, kurį galime suteikti jaunuoliui. Kuriant santykį su jaunu žmogumi galime padėti jam suprasti save ir savo norus, lydėti ieškant darbo, renkantis švietimo įstaigą ar savanorystės vietą. Taip pat svarbu ir tai, kad veiklos yra parenkamos atsižvelgiant į individualius jaunuolio poreikius ir siekiant kartu su jaunuoliu atrasti jam tinkamiausią sprendimą esamoje situacijoje.

 

Projektą „Atrask save“ įgyvendina Lietuvos darbo birža bendradarbiaudama su Jaunimo reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos. Projektas finansuojamas iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų. VšĮ Actio Catholica Patria yra partnerė įgyvendinant projektą „Atrask save“.

 

Daugiau informacijos: www.patria.lt, www.jrd.lt.

Kauno miesto JGI koordinatorių kontaktiniai duomenys:

El.paštas: jgi.patria@gmail.com, tel.nr.: +37063143310, +37063346057

 

jgi1.png (thumb, 120x99) jgi2.jpg (thumb, 160x88) jgi3.png (thumb, 160x116) jgi4.jpg (thumb, 160x152) jgi5.jpg (thumb, 160x101) jgi6.png (thumb, 160x138)