LT EN
VŠĮ "Actio Catholica Patria"
Smalininkų g. 9
LT-44295 Kaunas
info@patria.lt
+370 600 19550

Europos savanorių tarnybai - 20 metų!

Europos savanorių tarnybai – 20 metų!

 

2016 metais Europos savanorių tarnybai (EST) sukanka 20 metų. Per šį laiką beveik 100 000 jaunų žmonių dalyvavo tarptautinės savanorystės projektuose, pasinaudodami EST programa.

logo_est.png (regular, 500x189)logas25.jpg (regular, 500x211)

 

EST teikiamos galimybes 

Europos savanorių tarnyba jauniems žmonėms suteikia galimybę savanoriauti užsienyje, savo veikla prisidėti prie svarbių problemų sprendimo – būti solidariems su pabėgėliais ir migrantais, veikti aplinkosaugos srityje, organizuoti veiklas vaikams ar seneliams, prisidėti prie nevyriausybinių organizacijų veiklos ar kultūrinių renginių organizavimo. Visiems savanoriams (17-30m.) padengiamos kelionės ir pragyvenimo išlaidos, taip pat suteikiami kišenpinigiai ir draudimas.

Europos savanorių tarnyba prasidėjo 1996 metais kaip pilotinė veikla. Vėliau Europos Komisija pradėjo įgyvendinti Europos savanorių tarnybos bendruomenių veiklos programą, kuri buvo įgyvendinama 1998–1999 m. Po to EST tapo programos „Jaunimas“ (2000–2006 m.) dalimi, programos „Veiklus jaunimas“ (2007–2013 m.) dalimi ir toliau vykdoma programoje „Erasmus+“ (2014–2020 m.)  

Lietuvoje Europos savanorių tarnybą nuo 2000 metų įgyvendina Jaunimo tarptautinio bendradarbiavimo agentūra – ES programos „Erasmus+“ nacionalinė agentūra jaunimo srityje.

 

„A.C.Patria” Savanorių centro komanda  

img_7196.jpg (regular, 500x333)img_7150.jpg (regular, 500x333)

 Vyksta gyvoji biblioteka

 

 

Keliaujanti fotografijų paroda Kaune

 

„A.C.Patria” nuo 2004 m. koordinuoja Europos savanorių tarnybos programą Kaune ir keliuose kituose miestuose: priima iš užsienio atvykstančius savanorius ir siunčia lietuvaičius savanoriauti užsienyje. EST 20-mečio proga „A.C.Patria“ suorganizavo fotografijų parodos, keliaujančios aplink Lietuvą, atidarymą Vytauto Didžiojo universitete rugsėjo 15d.. Paroda veikė savaitę ir vėliau keliauja į kitą Lietuvos miestą. Fotografijose įamžintos savanorystės įvairiose šalyse akimirkos. Nuotraukos kviečia stabtelti ir įsileisti į širdį suvokimą, kokia įvairi ir kiek daug žmogaus gyvenimui teikianti yra savanorystės patirtis: susitikimai su žmonėmis, nuolatinis bendravimas ir gyvenimas tam tikroje bendruomenėje, jos pažinimas ir pagalba žmonėms, gamtai, gyvūnams. Tai erdvė skleistis pilietiškumui, iniciatyvai, augti asmeniškai ir reflektuoti savo patirtį, kuri įgyjama neformaliojo ugdymo būdu tarpkultūrinėje aplinkoje.

 

Savanorius priimančių organziacijų atstovės

img_7181.jpg (regular, 500x333)dsc_8267.jpg (regular, 500x333)

 EST savanoriai Clara, Lea ir Alessandro

 

Gyvoji biblioteka – žmonės tarsi knygos

Renginio metu vyko gyvoji biblioteka – savanorius priimančių organizacijų atstovai su besidominčiais savanoryste dalinosi patirtimi, pasakojo, kokia savanoriška veikla jauni žmonės gali užsiimti jų organizacijose. Gyvojoje bibliotekoje dalyvavo Kauno Pal. Jurgio Matulaičio parapijos „Caritas”, vaikų gerovės klubas „Centriukas”, Kauno „Arkos” bendruomenė, „Vaikų linija", „Jaunimo linija", Meno terapijos dienos centras „Mes Kitokie”, Kauno marių regioninio parko direkcija, Kauno raj. SPC Dienos socialinės globos centras, „Caritas” programos „Pagalba prostitucijos ir prekybos žmonėmis aukoms” atstovė, „Maisto bankas”, aktyvaus jaunimo klubas „Rotaract”. 

 

Vyksta gyvoji biblioteka    dsc_8255.jpg (regular, 500x333)dsc_8270.jpg (regular, 333x500)

Vaida iš „Jaunimo linijos"

 

 

Studentiškas jaunimas noriai bendravo su organizacijų atstovais ir EST savanoriais, kai kurie nedrąsiai, tačiau smalsiai domėjosi galimybėmis, nes visai neseniai baigę mokyklą atvyko į Kauną studijuoti iš kitų miestų. Kauno „Arkos” bendruomenė atvyko su bičiuliais, kurie pasakojo, kokius talentus galima kas dieną atrasti tiesiog būnant drauge ir bendraujant. „Caritas” atstovė pasidalino patirtimi, kaip atpažinti prekybos žmonėmis reiškinį – šiuo metu visoje Lietuvoje padedama apie 150 prekybos žmonėmis ir prostitucijos aukų. Kauno marių regioninio parko direkcijos EST savanoriai pasakojo, ką jie kas dieną veikia Kauno marių regioniniame parke, paskutinis jų įgyvendintas sumanymas – sūpuoklių vaikams įrengimas, kad nebūtų nuobodu laukti, kol prasides ekskursija.

 

 

EST savanoriai iš Kauno marių regioninio parko Bernard ir Theo ir „A.C.Patria” Nastja

img_7153.jpg (regular, 500x333)img_7148.jpg (regular, 500x333)

Vyksta gyvoji biblioteka

 

 

Savanorių iniciatyvos

Vėliau buvo pristatytos kelios jaunuolių iniciatyvos – savanorystės iššūkiai. Vietinių savanorių grupelė lankėsi Panemunės senelių globos namuose, bendravo, drauge gėrė arbatą, skanavo savanorių atsineštus namų gamybos pyragus, žaidė stalo žaidimus. Seneliai buvo laimingi apdovanoti nuoširdžiu dėmesiu, jiems skirtu laiku, o savanoriai galėjo pajusti, kokią svarbią, reikalingą misiją atlieka. Taip pat buvo pristatyti du videosiužetai apie tai, kaip EST savanoriai mokosi lietuvių kalbos ir kaip jie moko lietuvaičius anglų kalbos. Tarpkultūrinės dimensijos patyrimas ir reflektavimas suteikia galimybę įsisąmoninti savanorystės metu vykstančias patirtis.

 

 

Renginio koordinatorė Milda Lukoševičiūtė  

dsc_8200.jpg (regular, 333x500)                         dsc_8254.jpg (regular, 500x333)

 Ugnė iš Kauno "Arkos" bendruomenės gyvojoje bibliotekoje

 

Renginys baigėsi skanaujant „EST 20” tortą ir apžiūrinėjant fotografijas, jaunuoliai domėjosi savanorystės galimybėmis ne tik užsienyje, bet ir Lietuvoje, Kaune. „A.C.Patria“ Savanorių centro mentorės pristatė vietinės ir nacionalinės savanorystės programas, kurios neretai tampa puikiu startu vėliau jaunam žmogui priimti iššūkį ir išvykti savanoriauti į svečią šalį.

 

„EST 20" fotografijų paroda     

img_7149.jpg (regular, 333x500)                            dsc_8239.jpg (regular, 500x333)

 Savanoris Luca bendrauja su besidominčiais savanoryste

 

Džiaugiamės ir dėkojam, kad EST leido mums, žmonėms iš skirtingų kultūrinių aplinkų, susiburti ir draugiškai, besidalinant savo patirtimis išgyventi šį džiugų laiką, prisidėti prie fotografijų kelionės aplink Lietuvą!

EST projektai finansuojami iš ES programos „Erasmus+“

 

 

 

Fotografavo EST savanoris Luca Giannone ir VDU fotografas Jonas Petronis

Apžvalgą parengė „A.C.Patria“ Savanorių centro savanorių mentorė Birutė Daugėlienė