LT EN
VŠĮ "Actio Catholica Patria"
Smalininkų g. 9
LT-44295 Kaunas
info@patria.lt
+370 600 19550

Don Kichoto kovos ir ne visai

 

  Savarankiškumo ugdymo namai arba lydimasis būstas, o kasdienybėje tiesiog Būstas. Tai tokia mistiškai ypatinga vieta, kurioje jaunuoliai, gyvenę globoje gali mokytis įvairiausių dalykų: pradedant nuo maisto gaminimo, apsipirkimo iki laisvalaikio planavimo, mokymosi apsispręsti, planuoti ir stabtelti pagalvoti bei labai labai daug kitokių dalykų. Viena svarbi veiklos pusė būste yra finansų planavimas su jaunuoliais, mokymasis juos paskirstyti.

  Daug dilemų ir pagundų kyla kai yra galimybė panaudoti įsikūrimui skirtą pašalpą. Šitoje vietoje lydimo būsto darbuotojai lydi jaunuolius procese nuo pat pradžios: supažindina su pašalpos paskirtimi, ką galima įsigyti, kokia įsigyjimo tvarka, padeda susitvarkyti dokumentus ir kartu planuojasi šiuos pinigus. Tačiau ne viskas taip paprasta, gražu ir skaidru, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Dažnai jaunuoliai nori išsigryninti ir  pinigus panaudoti ne pagal paskirtį. Šioje srityje dažnai atsiskleidžia jaunuolių kūrybiškumas ir išmonė.  Tai reikalauja didelių pastangų iš darbuotjų lydimajame būste ir specialistų Socialinės paramos skyriuje. Šiandien norėtume pasidalinti bendradarbiavimo patirtimi ir jaunuolių supratimais, kurie anksčiau ar vėliau atkeliauja.

  Istorijos prasideda....kai dar januolis gyvena lydimajame būste. Jaunuolis įdėjo daug jėgų ir pastangų dokumentų susitvarkymui ir įsikūrimo pašalpos panaudojimui. Didžiausias paskatinimas pačiam jaunuolui tvarkytis dokumentus  buvo didelis noras įsigyti ilgai svajotą daiktą.  Bendraujant su specialiste jaunuolis nusipirko ir laimingai naudojuosi pirkiniu, turėjo gražių planų, ką galima toliau prikti: baldus, patalynę, indus, įrankius. Tačiau kažkuriuo momentu planas pasikeitė ir sparčiai pradėjo krypti visai priešinga linkme. Tai atsitiko, kai  jaunuolis išsikraustė iš būsto ir pradėjo gyventi su draugais. Ši situacija atskleidžia, kaip lengvai jaunuolio sprendimus gali įtakoti, pakeista aplinka.

                                                    foto.jpg (thumb, 122x160)

  Jaunuoliui išsikrausčius iš būsto per savitę laiko prireikė itin didelių pirkinių, kurių nuomojame bute tikrai nereikia. Specialistės iš Socialinės paramos skyriaus reakcija buvo greita ir ji tuojau pat susisiekė su lydimo būsto darbuotojais, informacijos tikrinimuisi.  Išaiškėjo, jog jaunuolis nori grynintis pinigus. Taigi pirkimo procedūra buvo laikinai sustabdyta. Atvirai  bendradarbiaujant ir reaguojant į situaciją buvo pasiektas rezultatas, jog jaunuolis neišsigrynino pinigų. Šioje situacijoje rizikuojama ir susiduriama su keliomis dilemomis: keliamas jaunuolio pyktis, santykiai tarp atsakingo darbuotojo lydimajame būste tampa įtempti, o gal net ir nutrūksta kuriam laikui. Susiduriama su dideliu pasipriešinimu ir pykčiu. Tokie jausmai, situacijos yra pasekmė ir rezultatas bendradarbiavimo, kuris veikia laikinai. Kadangi sudėtinga užtikrinti ilgalaikius rezultatus, sustabdyti ir apriboti daiktų pirkimą.  Šiuo metu nėra aiškios sistemos, kuri užtikrintų skaidrų finansų panaudojimą. Taigi tik nuo bendradarbiavimo, bendravimo ir pasitikėjimo vienas kitu, galima pasiekti darbo rezultatų su jaunuoliu.

Jaunuoliai, tik praėjus keleriems, o gal keliolikai metų supranta priežastis, pajaučia pasekmės pinigų grynimosi.  Vienas jaunuolis sutiko pasidalinti savo patirtimi ir mintimis. „Viskas prasidėjo dar kaip gyvenau būste. Susidėjau su tokiu draugeliu, išleidau visus pinigus, kuriuos turėjau banke <...>, klausydavau jo nuomonės. atsimenu dar sakėt, kad ar tikrai žinom ką darom? Išėjau, maniau,jog viskas bus gerai...tačiau išleidau visus pinigus, buitinę techniką pardaviau, draugai nenorėjo priimti, neturėjau kur eiti. <...> Jeigu leistų sugrįžt į tą pačią padėti kaip pas jus atsikrausčiau tai neleisčiau pinigų, nes per pinigus viskas ir prasidėjo <...>“. 

Situacijos su gryninimusi ir bendradarbiavimas ne visada suteikia norimo ar ilgalaikio rezultato. Darbuotojų pastangos dažnai asocijuojasi su Don Kichoto kovomis su vėjo malūnais. Tačiau, pasiektas trumpalaikis rezultatas, laikinai sustabdytas gryninimasis, palaikymas ir pasitikėjimas iš kolegų suteikia naujų jėgų ir tikėjimo, jog gali situacija keistis... ir ji keičiasi – ieškomi sprendimai, konsultuojamasi kartu. Jaunuolio supratimai, kad ir kada jie ateitų, suteikia tikėjimo darbo rezultatu ir nori toliau tęsti grumtynes su palaipsniui silpnėjančiais vėjo malūnais.