LT EN
VŠĮ "Actio Catholica Patria"
Smalininkų g. 9
LT-44295 Kaunas
info@patria.lt
+370 600 19550

Bulgarijos kronikos: iki kelių žolelėse

0.jpg (regular, 500x333)

Šiuo metu pagal Europos savanorišką tarnybą Bulgarijoje projekte "Fresh Life" savanoriaujanti Justina dalinasi šventiniais įspūdžiais.

"Birželio 24 d. Lietuvoje, tai šventinis Joninių maratonas su liaudies dainomis, šokiais, laužu ir vainikais, tačiau kaip ši diena švenčiama Bulgarijoje? Jau nuo sutarties gavimo žinojau, kad šią dieną švęsiu ir Bulgarijoje, nes pas juos ši diena vadinama "Žolių/žolelių šventė" (Celebration of Herbs). Taigi Birželio 24 - osios rytą kėliausi anksti, apsirėdžiau balta sukmele ir 5 ryto jau laukiau autobuso, kuris mane ir mano organizacijos darbuotojus nuvežė į nedidelį Yoglav kaimelį.

3.jpg (regular, 387x500)

Ten mus pasitiko liaudies grupės "Jugla" vadovė ir davė baltus tradicinius rūbus tiems, kurie nebuvo puikiai pasiruošę, o po to nuvedė per kaimelio gatveles į laukus, kur sutikome ir daugiau dalyvių. Pirmiausia ant galvų gavome užsidėti iš vijoklio pasidarytą vainiką ir tada kopiant aukštyn į kalvą rinkome įvairias vaistažoles: nuo čiobrelio, kraujažolės iki cirkonijos ir kitų man dar nematytų augalų. Tada su pirmais saulės spinduliais aplink lanką moterys aprišo daugumos surinktus augalus ir padarė arką, pro kurią, visi pasitikę saulę, praėjome.

2.jpg (regular, 500x375)

Užsukome į vieno iš dalyvių sodą ir gavome vaišių bei žolelių arbatos. Didžiulį įspūdį palikau, kai nusprendžiau iš savo surinktos augalų puokštės nusipinti vainiką, nes tokio bulgarai nedaro kaip mes Lietuvoje. Tad kol folkloro narės sudainavo kelias dainas, aš vis pyniau ir pyniau vainiką, o paskiau buvau fotografuota - tai viena, tai su kitais žmonėmis (kaip tikra žvaigždė). Kitas šventės etapas - ėjimas prie upės nusiprausti akių, rankų ir kojų, o kol ėjome aš užtraukiau tuo metu prisimintas kelias lietuviškas liaudiškas dainas ir vėl sužavėjau bulgarus (nors nemanau, kad tos dainos buvo skirtos Joninėms).

4.jpg (regular, 500x500)

Nusiplovusi rankas ir uodų sukandžiotas kojas, nuėjau toleliau, kur srovė stipresnė, ir paleidau savo vainikėlį pasroviui. Grįžus į kaimelio centrą pašokau su bulgarais ratelyje pagal liaudišką muziką ir gavau galimybę apsilankyti vietos muziejuje. Dovanų namo parsivežiau ryšulėlį žolelių, nepaprastus įspūdžius, niežtinčias kojas ir naujas pažintis.

EST projektai finansuojami iš ES programos „Erasmus+“

 

Iš Bulgarijos reportuojanti lietuvaitė Justina!"

 

Ir tave domina galimybė savanoriauti užsienyje pagal Europos savanorių programą? Rašyk Indrei - EST siuntimo koordinatorei A.C.Patrioje - est.patria@gmail.com